Haberler

Suudi Arabistan jeotermal arama planlıyor

Suudi Arabistan, Cidde yakınlarındaki Sıradağlar (kaynak: flickr/ yosoynuts, creative commons)
Merve Uytun 26 Oca 2023

Enerji Bakanı ve Suudi Jeolojik Araştırma Kurumu, Suudi Arabistan'da jeotermal arama çalışmaları konusunda işbirliği yapıyor.

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı ve Suudi Jeolojik Araştırma Kurumu (SGS), ülkedeki jeotermal kaynakların keşfedilmesine başlamak için bir mutabakat zaptı imzaladı. Bu anlaşma, Sanayi ve Madencilik Bakanlığı’ndaki Ulusal Sanayi Geliştirme ve Lojistik Programı’nın (NIDLP) finansmanı kapsamında SGS’nin 2020’den beri Suudi Arabistan’ın jeotermal enerji rezervlerini araştırmak için yaptığı çalışmanın ardından geldi.

Suudi Arabistan’da, özellikle Arabian Shield bölgesinde ve Al-Harrat’ın volkanik bölgelerinde jeotermal kaynakların varlığını destekleyen birçok çalışma bulunuyor. Tüm akademik çalışmalara rağmen, bu araştırmalar ekonomik olarak uygulanabilir projelere dönüşmedi. Geçmişte iddialı planlar da açıklandı, ancak bunlar gerçek projelere yansımadı.

Jeotermal rezervuar araştırmaları, SGS tarafından yürütülen tipik jeolojik çalışmalardan farklıdır. Enerji Bakanı, “tekerleği yeniden icat etmeleri” gerekmediğini, bunun yerine jeotermal keşif, çalışma ve projeler alanında halihazırda deneyime sahip uluslararası toplumların yardımının gerektiğini vurguladı. Suudi Arabistan’daki üniversite öğrencilerinin de yetkinlikleri yerel olarak geliştirilmelidir.

Mutabakat Zaptı’nın imzalanması, 2023’te Enerji Bakanlığı’nı ilgilendiren en büyük haberlerden biri olarak kabul görüyor. Girişim başarılı olursa jeotermal projeler, Suudi Arabistan Krallığı’nın, ülkenin Vizyon 2030’da ana hatlarıyla belirtildiği gibi, karbon emisyonunu azaltma ve fosil yakıtları aşamalı olarak bırakma hedeflerine ulaşmasına önemli ölçüde yardımcı olabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy