Haberler

Suudi Arabistan, ‘Net Zero Producers Forum’ kurulmasında ABD’ye katıldı

Jeotermal Haberler kütüphanesi
Merve Uytun 26 Nis 2021

Suudi Arabistan, karbon ekonomisi yaklaşımını geliştirmek, temiz enerji ve karbon yakalama, kullanma ve depolama teknolojileri geliştirmek ve devreye almak için oluşturulan foruma Kanada, Norveç, Katar ve Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte katılacağını duyurdu.

Beş ülkeden yapılan ortak bir açıklamada, kooperatif forumunun metan azaltma, döngüsel karbon ekonomisi yaklaşımını ilerletme, temiz enerji ve karbon yakalama ve depolama teknolojilerinin geliştirilmesi ve kullanılması, hidrokarbona bağımlılıktan farklılaşma ve her ülkenin ulusal koşullarına uygun diğer önlemleri çeşitlendirme dahil olmak üzere pragmatik sıfır karbon emisyon stratejileri geliştireceği belirtildi.

Beş ülke toplu olarak küresel petrol ve gaz üretiminin yüzde 40’ını temsil ediyor.

Uluslararası Enerji Forumu (IEF) genel sekreteri Joseph McMonigle, “Enerji üreticileri, dünyaya çalışması için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlama konusunda benzersiz sorumluluklarla karşı karşıyalar, ancak iklim krizi, net sıfıra giden bir yol sağlamak için ciddi bir liderlik ve güçlü bir ittifak gerektiriyor” dedi.

“Uluslararası Enerji Forumu, bu önemli girişimi elimizden gelen her şekilde ilerletmeye yardımcı olmayı dört gözle bekliyor,” diye ekledi.

Forumun kurulmasına yönelik duyuru, ABD Başkanı Joe Biden tarafından düzenlenen ve birçok ülkenin sera gazı emisyonlarını daha derin azaltma taahhütleri verdiği İklim Liderleri Zirvesinin ertesi günü yapıldı.

ABD Enerji Bakanlığı yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı : “Küresel iklim hedeflerimize ulaşmak için, petrol ve gaz üreten ülkeler de dahil olmak üzere tüm büyük emisyon yayıcılarının, azaltılmamış fosil yakıt emisyonlarını aşamalı olarak ortadan kaldıracak çözümleri belirleyip bunlara göre harekete geçerken, aynı zamanda emisyonları da bu arada mümkün olan en yüksek düzeye indirecek işbirliğine ihtiyacımız var, Bu nedenle, ABD Enerji Bakanlığı, küresel net sıfır emisyonlara ulaşmak için uzun vadeli stratejiler geliştirmeye adanmış yeni bir uluslararası forumun oluşturulmasına öncülük etti.”

Kaynak : Saudigazette web sayfası