Haberler

Symba Renewable Energy ve ortağı Türkiye’de jeotermal proje geliştirecek

Symba Yenilenebilir Enerji'nin jeotermal santralinden 3B canlandırma (kaynak: şirket)
Cannur Bozkurt 16 Mar 2020

İzlanda merkezli Symba Renewable Energy, Türkiye'nin Ege bölgesinde aşamalı 25 MW'lık jeotermal enerji projesinin geliştirilmesi için bir jeotermal geliştirici ile anlaşma yaptığını açıkladı.

İzlanda merkezli Symba Yenilenebilir Enerji (SRE), Türkiye’de 25 MW’lık bir jeotermal enerji projesine yönelik planlarını açıkladı.

SRE, gelişmiş jeotermal enerji santralleri tasarlayıp, üretmekte ve Asya, Kenya ve Kuzey Amerika’da birçok jeotermal projenin geliştirme aşamasında yer almaktadır.

SRE proje ekibi, işini Kenya, İzlanda, Kuzey Amerika ve Asya’daki başarılı projelerden elde edilen jeotermal deneyim üzerine inşa etmiştir.

Türkiye’deki proje bir Türk jeotermal geliştiricisiyle ortaklaşa geliştirilecektir. SRE, başlangıçta, lisans alanının ilk çalışma bölgesinde bulunan ve şu anda tahmin edilen 25 MW potansiyelin aşamalı gelişiminin bir parçası olarak minimum 5 MW’lık bir enerji santrali kurmayı planlamaktadır. 3000 hektardan büyük olan lisanslı alan, Türkiye’nin en büyük jeotermal bölgelerinden birinde bulunmaktadır. Gradyan kuyu akışkanlarının değerlendirilmesi, rezervuar sıcaklığının 145 santigrat derece olduğunu göstermiştir.

SRE, jeotermal, biyokütle ve atıktan enerjiye kadar enerji projeleri uygulamaları için kurum içi tasarlanmış yüksek verimli modüler Flash, ORC ve Hybrid sistemlerini kullanmaktadır. İleri teknolojisi ile, projenin teknik başarısına katkıda bulunacak ve proje ekonomisini önemli ölçüde artıracaktır. SRE için önemli bir jeotermal pazar olan Türkiye’de, SRE, bu yeni proje üzerinde çalışmaktan heyecan duymakta ve birinci sınıf bir jeotermal proje geliştirmeyi dört gözle beklemektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy