Haberler

Taitung, Tayvan’da planlanan 2 MW’lık jeotermal santral için finansman sağlandı

Kıyı şeridi, Taitung Şehri, Tayvan (kaynak: flickr/ Ken Marshall, creative commons)
Merve Uytun 17 Ağu 2022

Tayvan, Jinlun'da Taiyi Power ve Honglun Power tarafından yürütülen 2 MW'lık bir jeotermal geliştirme projesi banka finansmanı sağladı.

Temmuz 2022’nin ortalarında Yongfeng Bank, jeotermal enerji üretimi finansmanına girdiğini duyurdu. Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Ouyang Zineng, Yongfeng’in kurumsal ortaklarla hükümet politikalarına yanıt vermeye, yeşil ve sürdürülebilir bir ortam yaratmaya ve Taiyi Power ile Honglun Power’ın jeotermal enerjiyi ortaklaşa başlatmasına yardımcı olmak için finansman sağlamaya kararlı olduğunu söyledi. Toplam kurulu gücü 2 MW olan elektrik üretiminin 2023 yılında paralel olarak elektrik üretmesi ve yaklaşık 3.500 hanenin yıllık elektrik tüketimini desteklemesi beklenmektedir.

Tayvan’daki jeotermal enerji üretim potansiyelinin, 12 nükleer santralin elektrik üretimine eşdeğer olan yaklaşık 32 GW olduğu söyleniyor. Günde 24 saat çalışabilir ve iklimden etkilenmez, Tayvan’ın yenilenebilir enerji tedarik zincirine yeni bir ivme katabilir.

Yongfeng Bank, ilk jeotermal enerji üretim projesinin Jinlun bölgesinde yer aldığını söyledi. Taitung İli, Taimali Kasabası, üçüncü en yüksek potansiyele sahiptir. Özel finansman kullanarak bir jeotermal enerji santralinin inşası için gereken fonları sağlayacaktır. 20 MW’lık jeotermal enerji üretim politikası hedefleniyor.

Yong Fung Bank, yeşil finans alanında yenilikler yapmaya ve atılımlar yapmaya devam etti ve bu (Temmuz) ayında jeotermal enerji üretiminin finansmanına resmen girdi. Yongfeng Bank’ın kıdemli genel müdür yardımcısı Ouyang Zineng, Yongfeng’in hükümet politikalarına yanıt vermeye ve kurumsal ortaklarla yeşil ve sürdürülebilir bir ortam yaratmaya kararlı olduğunu, Taiyi Power ve Honglun Power’ın ortaklaşa jeotermal enerji üretimine başlamasına yardımcı olmak için finansman sağladığını söyledi. toplam kurulu gücü 2 MW, paralel olarak 2023 yılında da elektrik üretmesi bekleniyor ve bu da yaklaşık 3.500 hanenin yıllık elektrik tüketimini destekleyebilir.

Yeşil inovasyon, jeotermal enerji 2025 hedeflerini destekliyor

Tayvan’daki jeotermal enerji üretim potansiyeli, 12 nükleer santralin elektrik üretimine eşdeğer olan ve iklimden etkilenmeden günde 24 saat çalıştırılabilen yaklaşık 32 GW’dir ve Tayvan’ın yenilenebilir enerji tedarik zincirine yeni bir ivme kazandırmaktadır. Yongfeng Bank, ilk jeotermal enerji üretim projesinin Taitung ve Taimali Kasabası, üçüncü en yüksek potansiyele sahiptir. Özel finansman kullanarak bir jeotermal enerji santralinin inşası için gereken fonları sağlayacaktır. Politika hedefi 20 MW elektrik üretmektir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy