Haberler

Tanzanya’nın Ankara Büyükelçisi Elizabeth Kiango Kiondu Aydın’da

Cannur Bozkurt 22 Eyl 2018

Aydın Ekonomi Kulübü'nün davetlisi olarak kente gelen Kiondu, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’i ve Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan'ı ziyaret etti.

Aydın Ekonomi Kulübü’nün davetlisi olarak kente gelen Kiondu, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’i ve Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’ı ziyaret etti.

Vali Köşger, “Aydın hem tarımda, hem sanayide, hem de turizmde önemli bir şehir. Kuşadası turizm alanında ilk marka olan ilçelerden bir tanesi. 55 bin turist yatak kapasitemiz var. Jeotermal kaynak itibarıyla da dünyanın 7’nci, Avrupa’nın 1’inci jeotermal potansiyeline sahibiz. Şu anda 30 jeotermal enerji kuruldu. Yıl sonu itibarıyla elektrik üretimi bin megavata ulaşacak. Biz jeotermali sadece elektrik üretiminde değil, aynı zamanda tarımda, kent ısıtmalarında ve termal turizmde kullanmak için çeşitli çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

Ekonomi Kulübü Aydın Şube Başkanlığını ziyaret eden Kiondu, Ege Bölge Başkanı Cengiz Ertaş ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Ege Bölge Başkanı Ertaş, Tanzanya ile bir kaç yıl içerisinde 50 milyon dolara ulaşacak bir ticaret hacmi planladıklarını ifade ederek, ekim ayı sonunda ülkeye bir ziyaret gerçekleştireceklerini söyledi.

Büyükelçi Kiondo ise Türk yatırımcıları ülkesine davet ederek, “Ülkemiz tarım alanında ciddi potansiyele sahip. Bu konuda özellikle sağlıklı, elverişli ve çok verimli topraklarımız var. Onun için Türk yatırımcılarını bu topraklarla işbirliği yapmaya davet ediyorum.” dedi.

 

Kaynak: Milliyet