Haberler

Taupo, Yeni Zelanda’da ahşap pelet üretim tesisine ısı sağlayan yeni sistem başladı

Yeni Zelanda, Taupo'da kurulan ısı tesisi (kaynak: Contact Energy)
Cannur Bozkurt 27 Kas 2019

Taupo, Yeni Zelanda'daki odun pelet üretim tesisine jeotermal enerji sağlayan yeni bir ısı tesisi faaliyete geçti.

Contact Energy ve Nature’s Flame, bir yayında, Taupo, Yeni Zelanda’da bulunan odun pelet üretim tesisine jeotermal enerji sağlayan sistemi açtığını açıkladı.

Contact and Nature’s Flame, Temmuz 2019’da yeni bir ısı tesisi ve boru hattı altyapısını destekleyen inşaatlara başladı ve sistem şu anda tamamen işlevsel olarak üretime başladı. Contact’ın Geliştirme Direktörü James Kilty, faaliyete geçen tesisin jeotermal enerjinin yararları için iyi bir haber olduğunu söyledi.

“Contact şimdi jeotermal tesislerimizden ahşap pelet üretimi için odun liflerini kurutan Nature’s Flame tesisine doğrudan ısı enerjisi sağlıyor. Odun lifleri kömür, gaz ve petrol gibi yakıtlara karşı karbon nötr bir alternatiftir. Bu yüzden, yenilenebilir bir enerji kaynağı kullanırken, emisyonları yüksek bir enerji kaynağını çevre dostu bir alternatifle değiştirmeye çalışıyoruz. ”

“Contact ile yapılan bu anlaşmanın etkileri bizi çok heyecanlandırıyor. Yeni enerji tedarik sistemimizin operasyonel duruma geçmesiyle kapasitesini % 100 artırabiliriz, ve Taupo bölgesinde yeni iş olanakları yaratabiliriz. Şu anda sürekli olarak 18MW’lık bir ısı alıyoruz, bu da düşük karbonlu bir yenilenebilir kaynakla besleniyor”diyor, Nature’s Flame’in operasyon Müdürü, John Goodwin.

Kilty, “Nature’s Flame ile bu gibi ortaklıklar, enerji sektörünü düşük karbonlu bir geleceğe götürme hedefimizin temelini oluşturuyor. İklim değişikliği bir gerçektir ve zamanımızın en büyük tehditi olması yanı sıra en büyük fırsatı olduğuna da inanıyoruz. Yeni Zelanda’daki emisyonları azaltmaya yardımcı ortaklıklar oluşturmak için diğer ticari ve endüstriyel müşterilerle de birlikte çalışmak istiyoruz. ”

Kaynak: ThinkGeoEnergy