Haberler

Tayvan sahilindeki küçük ada güneş ve jeotermal seçeneklerini araştırıyor

Orchid Island, Taiwan (source: flickr/ David Hsu, creative commons)
Eren Günüç 18 Oca 2018

Orchid adlı Tayvan sahilinden uzaktaki ada yenilenebilir enerji seçeneklerini keşfederek kendini "yeşil bir enerji adası" haline getirmeyi amaçlıyor.

Tayvan’ın ana adasının güneydoğusundan 76 kilometre uzaklıkta bulunan ada, Yami yerli nüfusu ve kültürü ile tanınır ancak ada Tayvanlı yetkililer tarafından ülkedeki üç nükleer güç santralinin radyoaktif atıkları depolamak için seçildi.

Yerel belediye başkanı gazetecilere verdiği demeçte, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi geliştirmek için adaya yatırım yapmaya hazır yeşil bir enerji şirketi bulunduğunu açıkladı. Orkide Adası, yanma kaynaklı tesislere olan güvenini azaltmalı ve kendisini tamamen yeşil bir enerji adasına dönüştürmelidir dedi.

Geçtiğimiz yıl ada yenilenebilir enerji planlarının ilan edilmesinin ardından uzmanlar ve işletmeler ile ile birkaç toplantı gerçekleştirildi. Güneş panellerinin kurulmasıyla birlikte, güneş enerjisi ve jeotermal enerjinin kullanımı üzerine yeni anlaşmalara yol açıcak.

Yerel yönetim, belediye başkanına göre, yerel yönetim yıllık kârların yüzde 10’unu almayı umuyor ve sonunda adadaki sakinler projedeki hisseler satın alabilecekler.

Kaynak: Taiwan News, ThinkGeoEnergy aracılığıyla