Haberler

Tayvan’da 4.2 MW’ lık Quingshui jeotermal santrali yakında devreye alınıyor

Quingshui jeotermal tesisi, Tayvan (kaynak: Shou-cheng Wang)
Merve Uytun 27 Eyl 2021

Tayvan'ın ilk özel ticari jeotermal enerji santrali olan 4.2 MW’ lık Quingshui jeotermal santralinin Eylül 2021'in sonlarında devreye girmesi bekleniyor.

Yerel olarak bildirildiğine göre, 4.2 MW Quingshui jeotermal santrali önümüzdeki günlerde ticari işletme lisansını alacak. Tesis, ileriye dönük genişleme potansiyeli olan Tayvan’da özel olarak inşa edilmiş ilk jeotermal santraldir.

Santralin bulunduğu “Yilan jeotermal alanı”, yakınlardaki yerel kaplıcaları ile Tayvan’daki en büyük jeotermal potansiyele sahip alan olarak görülüyor.

Devlete ait Taiwan Power Co, 1980’lerde 3 MW’lık bir jeotermal santral inşa etmiş ve işletmişti, ancak sonunda teknik zorluklar nedeniyle terk edildi.

Yeni 4,2 MW’lık tesisin geliştiricisi, Ormat Technologies’in ekipmanlarıyla Fabulous Power Company’ dir. Sahada rezervuar 1.200 ila 2.100 metre derinlikte ve yaklaşık 180 santigrat derecedir.

Tesis, yeraltında 1.200 m’den 2.100 m’ye kadar 180 dereceye kadar sıcaklıktaki suyu çıkarır ve tekrar toprağa pompalamadan önce elektrik üretmek için bir ısı eşanjöründen geçirir.

Geçen ayki bir röportajda Fabulous Power başkanı Lin Bo-hsiu, 4,2 MW üretim kapasitesinin yalnızca Cingshuei bölgesinde 30 MW ila 60 MW’lık daha fazla geliştirme potansiyeli ile sadece bir başlangıç ​​olduğunu söyledi.

Yilan Bölgesi yerel otoritesinin yaptığı açıklamada, “Yilan’ın Qingshui bölgesinde derin gelişme potansiyeline sahip bol miktarda jeotermal doğal kaynak var. Qingshui bölgesindeki bol jeotermal kaynakları korumak ve sürdürmek ve yerel endüstrileri ve seviyeleri teşvik etmek için Yilan Yerel Yönetimi, ekonomik refahı artırmak, turizmin gelişimini teşvik etmek için yerleşmek için yerel kalkınmaya uygun endüstriyel kalkınma modellerini aktif olarak arıyor. Quingshui Jeotermal Parkı ve istihdam fırsatlarını artırın.”

Gelecekte, Tayvan’ın jeotermal enerji üreticileri için önemli bir gösterge pilot üssü olacak bir Tayvan Jeotermal Eğitim Parkı kurmak için eğitim kaynakları entegre edilecek.

Gelecekte, Quingshui Jeotermal Santrali, Yilan’da teknisyen ve teknisyen istihdam edecek ve yerel yetenekler aracılığıyla yerel istihdam fırsatlarını artıracak. Yerel ekonomiye geri dönmek ve gelişmek ve yerel istihdam fırsatlarını geliştirmek için yerel genç teknik yetenekleri çekmeyi umuyor. Şu anda, elektrik santrali projesi son aşamaya girmiştir ve ilçe sulh hakimi Lin Zimiao, bu büyük projeye dikkat etmek ve anlamak için özel olarak zaman ayırdı ve inşaat ekibinin projeyi planlandığı gibi tamamlamasını bekliyor.

Jeotermal santralin Eylül ayı sonunda ticari işletmeye alınması bekleniyor. Enerji üretimi, eğlence ve eğitimi birleştiren çok işlevli bir alandır. Beklenen ortalama saatlik elektrik üretim kapasitesi yaklaşık 3.150 kWh olup, bu da yaklaşık 10.000 küçük haneye elektrik sağlayabilir. Faaliyetin başlangıcından bu yana, Yilan Yerel Yönetiminin yıllık elektrik satış gelirine dayalı olarak yaklaşık 2 milyon NT$ işletme telif hakkı tahsil edebileceği ve toplam 20 yıllık işletme için toplam yaklaşık 40 milyon NT$ tahsil edilebileceği tahmin edilmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy