Haberler

Terk edilmiş petrol ve gaz kuyularının jeotermal enerji için değerlendirilmesinde bir adım daha atıldı

A.B.D. - Kaliforniya, Merkez Vadi petrol kuyuları (kaynak: flickr/ Bill Abbott; ThinkGeoEnergy haber görseli)
Cannur Bozkurt 26 Tem 2018

MIT mezunlarının kurduğu ve yeni bir teknoloji girişimi olan Eden GeoPower, Kaliforniya'da bu yaz başlaması beklenen bir pilot proje ile terk edilmiş petrol ve gaz kuyularını değerlendirmeyi hedefliyor.

Massachusetts Institute of Technology (MIT) mezunları tarafından kurulan Eden GeoPower, yeni bir teknoloji şirketi olarak, terk edilmiş petrol kuyularından jeotermal enerji projeleri geliştirmeye çalışmaktadır.

Jeotermal enerji üretimi için mevcut kuyuların kullanılması bir çok kez tartışılmış ve çok sayıda araştırma yapılmıştır. Şirketin tahminlerine göre, Proje, jeotermal kaynakların geliştirilmesinde % 60’a varan oranlarda finansal kazanç sağlayacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 milyondan fazla terk edilmiş petrol ve gaz kuyuları bulunmaktadır.  Petrol ve gdoğal az endüstrisi, bu kuyuların yönetimine ilişkin çok sayıda zorlukla karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle, söz konusu kuyuları yeniden değerlenmek, yalnızca Eden GeoPower gibi teknoloji geliştiricilerinin değil bu kuyuları ilk etapta açan firmaların çıkarları için de oldukça ilgi çekici olmaktadır.

Teksas’taki petrol ve gaz kuyuları da Proje için uygun olmalarına rağmen, şirket, güç şebekesine bağlantı için daha iyi seçenekler sunması nedeniyle California’yı seçmiştir.

Kaynak: THINKGEOENERGY