Haberler

ThinkGeoEnergy İlk 10 Jeotermal Ülkesi 2022 – kurulu güç üretim kapasitesi göre (MWe)

ThinkGeoEnergy İlk 10 Jeotermal Ülke - Kurulu Jeotermal Enerji Üretim Kapasitesi (telif hakkı: ThinkGeoEnergy)
Merve Uytun 10 Oca 2023

ThinkGeoEnergy, 2022 yılı sonunda kurulu jeotermal enerji üretim kapasitesine göre en iyi 10 jeotermal ülke listesini yayınladı. Küresel jeotermal enerji üretim kapasitesi 2022 yılı sonunda 16.127 MW olarak gerçekleşmiştir. Mevcut görünüşe göre, geçtiğimiz yılın kapasite artışları, Covid öncesi seviyelerin gerisinde kalıyor.

Her yılın başında olduğu gibi 2022 yılsonu itibarıyla kurulu güç üretim kapasitesine göre en iyi 10 jeotermal ülkenin güncel listesini yayınlıyoruz.

2022 yılı, ThinkGeoEnergy ekibi için yoğun bir yıl oldu. Araştırma faaliyetlerimizi genişlettik ve dünya çapında mevcut jeotermal enerji geliştirme konusundaki kapsamlı araştırmamızı güncellemeye özel olarak odaklanarak müşterilerimiz için masaüstü araştırma kapasitesi ekledik. Faaliyetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, araştırma sitemize buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca yakında sayfada bir dizi çeşitli ülke genel bakışını yeniden başlatacağız, bu yüzden bizi izlemeye devam edin.

Dünya, görünüşe göre Covid sonrası yoluna devam ederken, jeotermal enerji üretim kapasitesindeki genel büyüme düşük seviyelerde kaldı. Sadece 8 ülke, toplam 16 ek santral ile jeotermal enerji üretim kapasitesi ekledi. Kenya (83 MW), Endonezya (80 MW) ve ABD (72 MW) ana büyümeyi gösterdi. Nikaragua, yıl sonundan hemen önce 10,4 MW ilave gördü. Diğer eklemeler Çin, Japonya, Filipinler ve Japonya’da bildirildi.

2022 yılı sonunda toplam kurulu jeotermal enerji üretim kapasitesi, 2021 yılına göre 286 MW artışla 16.127 MW oldu.

İşte 2021 yıl sonu en iyi 10 jeotermal ülke:

  1. Amerika Birleşik Devletleri* – 3.794 MW (aşağıdaki notlara göre rakamlarımız güncellenmiştir)
  2. Endonezya – 2.356 MW – Sorik Marapi, Sokoria’da ilaveler ve Lahendong’da küçük bir ikili santral
  3. Filipinler – 1.935 MW – küçük bir ikili santral eklendi
  4. Türkiye – 1.682 MW – rakamlarımızı uyarladık/düzelttik, 2022’de herhangi bir ekleme yapılmadı
  5. Yeni Zelanda – 1.037 MW – değişiklik yok
  6. Meksika – 962,7 MW – değişiklik yok
  7. Kenya – 944 MW – 83,3 MW Olkaria I Ünite 6’nın eklenmesi (inşaattaki yeni eklemelerle ülke yakında Jeotermal GW Ülke Kulübüne katılacaktır)
  8. İtalya – 944 MW – değişiklik yok
  9. İzlanda – 754 MW
  10. Japonya – 621 MW – daha küçük ölçekli eklemeler ve sayı düzeltmeleri (önceden kaydedilmemiş sayıların)

*ABD’nin toplam kurulu ve çalışır durumdaki (isim levhası) kapasitesi 3.961,8 MW’dir; bunun 65,5 MW’ı “bekleme/yedekleme ve hizmet için kullanılabilir ancak normalde kullanılmaz” (EIA) olarak tanımlanır, 101,9 MW ise “(OS) olarak tanımlanır. Hizmet dışı ve gelecek takvim yılında hizmete dönmesi beklenmiyor”. Bu yedek ve hizmet dışı tesisleri hariç tutuyoruz ve 3.794,4 MW rapor ediyoruz. Diğer kaynaklar (REN/IRENA), net yaz ve kış kapasitesi arasında ortalama 2.791,9 MW’lık bir kapasite sağlayacak ve bu da diğer ülkelere kıyasla ABD için farklı raporlama standartları ortaya koyacaktır. Daha fazla ayrıntı için aşağıdaki notlara bakabilirsiniz.

2022 genelinde toplam 286,4 MW ekleme yapıldı. Diğer ülkeler 1.097 MW kurulu güç üretim kapasitesini temsil ediyor ve 2022 yılı sonunda toplam kurulu jeotermal enerji üretim kapasitesini 16.127 MW’a çıkarıyor.

2022’nin başında çok sayıda santralin 2022’de devreye girerek hem arama, sondaj, hem de tesis inşası konusunda faaliyete geçmesini bekliyorduk, ancak bu umduğumuz ölçüde gerçekleşmedi. 2021 için ilk 10’umuzu buradan karşılaştırabilirsiniz.

2022’de ThinkGeoEnergy’de en çok okunan 10 jeotermal habere ilişkin genel bakış.

Notlar:

Jeotermal enerji santrali geliştirme konusunda veri toplamak zordur ve veritabanlarımızı güncellemeye yönelik devam eden çalışmalarımızla, ilerledikçe verileri sürekli olarak değiştirir, günceller ve düzeltiriz. Sunulan veriler için bir sorumluluk reddi beyanı olarak, farklı kaynaklar tarafından bildirilen verilerde tutarsızlıklar bulacaksınız ve bunun birçok nedeni vardır. Bazı kuruluşlar brüt kapasite, diğerleri çalışır durumda, diğerleri kurulu kapasite bildirirken, diğerleri yaz ve kış kapasitesinin ortalamalarını alır. Hepsinin ortak bir sorunu var ve bu da ülkeler ve kuruluşların genellikle aynı sayıları sunmamasıdır. Sonuç olarak, bir ülke için rakamlar diğeriyle karşılaştırılamaz.

Bu nedenle, bir süre önce ThinkGeoEnergy kurulu isim levhası güç üretim kapasitesini uygulamaya karar verdi, ancak tesisin tam kapasitede üretim yapıp yapmadığına bakılmaksızın yalnızca çalışan kapasiteyi yansıttı. Çalışmayan tesisleri ve MW’yi hariç tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz, ancak bu kolay değil. Bazı ülkeler için, kişinin yalnızca üç veya dört farklı veri seti vardır ve sonunda yanlış olduğu ortaya çıkabilecek bir karar vermesi gerekir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy