Haberler

ThinkGeoEnergy ve işler nasıl gidiyor – genel kişisel bir not

ThinkGeoEnergy ekibi Türkiye'de ilk kez buluşuyor, 2019: Alex Richter, Cannur Bozkurt ve Carlos Jorquera (soldan sağa)
Cannur Bozkurt 27 Oca 2020

“ThinkGeoEnergy yıllar içinde gelişti ve son birkaç ay kolay olmadı, ancak sitede ve faaliyetlerimizde biraz arka plan paylaşmanın faydalı olacağını düşünüyorum.”

JeotermalHaberlerin bağlı olduğu ThinkGeoEnergy’nin kurucusu Alex’den içten bir yolculuk ve gelişim hikayesi. Yazısını olduğu gibi aktarıyoruz.

“Bu yazı, kendime, ThinkGeoEnergy’ye ve girişimci yaşamın mücadelelerine biraz arka plan sağlamak için uzun süredir yazmak istediğim bir yazı.

Bugün bir video izlerken, bunu yapmak için harekete geçtim. Video, Beau Miles’ın hikayesini ve 24 saat boyunca aynı zamanda burada ve orada olabildiğince tuhaf şeyler yaparken bir millik maraton koşma yaklaşımını paylaşıypr. Sürekli büyüyen işler listemde yoğun bir şekilde durmadan çalışarak birkaç çalışma yaptıktan sonra, konsantrasyon ve savaşma çabası olan şeyleri zorlamada büyük bir değer gördüm. … Bu yüzden son aylardaki mücadelelere rağmen sonunda nihayet bir şeylere geri döndüğümü hissediyorum.

Son birkaç ay kişisel nedenlerle verilen mücadeleler ile doldu. 2019 yazına girerken, pillerimi şarj ettiğimi, ThinkGeoEnergy’nin nasıl çalıştığını, işin sürdürülebilirliğini nasıl güçlendirebileceğimi ve bunu nasıl yapacağımı yeniden düşünmek için bir koşu içine girdiğimi sanıyordum. O sırada üzerinde çalıştığım bazı şeyleri LinkedIn’de bir makalede ve yayınlarda paylaştım. Fakat yaşamda olduğu gibi, işler şüphesiz bir şekilde raydan çıktı.

Planladığım bazı şeyleri ilerletmek yerine, aile ve işi dengelemeye odaklandım… bunun ne kadar başarılı olduğundan emin değilim, ama açıkça bu birçok şeyi beklemeye aldı.

Bu yüzden son birkaç hafta tekrar yola çıkmaya odaklanarak tekrar kontrolü ele almaya çalışırken, aynı zamanda genel bir yorgunluk hissi ile mücadele ediyorum.

2008’in sonlarında ThinkGeoEnergy’yi kurduğumda amaç, jeotermal gelişim ile ilgili haberleri paylaşan bir web sitesi oluşturmaktı, site hızlı bir şekilde düzenli bir okuyucu kitlesi kazandı ve ilk reklam talebini aldım. Ne kadar havalı, gelir getiren bir yan vuruş. Hızla siteyi yeniden tasarladım ve her akşam haber yazarken buldum kendimi. Üç çocukla kolay bir iş değil, ama işe yaradı.

Yıllar boyunca, sektörde çok sayıda arkadaşım oldu, bana yardım etti, beni ileri itti, bana tavsiyelerde bulundu ve esasen devam etmemi sağladı. Abraham Ormad 2012 yılında ThinkGeoEnergy’ye katıldı ve İspanyolca dil hizmetimiz PiensaGeotermia’ya başladı, 2014 yılında Francisco Rojas benimle İzlanda’da çalışmaya başladı. İlk gerçek çalışan ve çıktı seviyesinden inanılmaz bir fark. Büyük planlarla, Francisco başka bir iş için ayrıldığında biraz yalnız olan daha büyük bir ofise taşındık. O zaman 2018’de büyük bir müşteri kaybetmek beni küçültmeye zorladı ve binada ve Reykjavik’teki İzlanda GeoSurvey (ISOR) ile aynı katta geri döndüm. 2016 yılında, Şili’den Carlos Jorquera PiensaGeotermia’yı devraldı ve o zamandan beri sorumlu.

2016 yılında Almanya merkezli Enerchange’ten ortağım Jochen Schneider ile birlikte Türkiye pazarı için uluslararası bir jeotermal konferans olan IGC Türkiye’yi kurduk. 2017 yılında Eren Gunuc tarafından yönetilen, ülkenin jeotermal sektörü için Türkçe dil hizmeti olan JeotermalHaberler’i başlattık. Site 2018 yılında Cannur Bozkurt tarafından devralındı ve o zamandan bu yana yazım işlerini yönetiyor.

Aynı zamanda her gün veya en azından çoğunlukla makale yazmaya devam ettim. 2016 yılında, 2013’te yönetim kuruluna katıldığım Uluslararası Jeotermal Derneği Başkanlığına seçildim. Biraz zaman yatırımı gerektireceğini farkında olsam da, karşılaştığım kadar çok olmasını beklemiyordum. Bu yüzden 2016’dan bu yana, özellikle seyahat sırasında, yazma, sosyal medyada yayın gönderme, e-postaları cevaplama vb. ile mücadele ediyorum. Özellikle son birkaç ay zordu ve çatlaklardan bir sürü şey düştü.

Geçen sonbaharda, Filipinler’den Carlo Ace Cariaga, fantastik destek sağlayan, haberlerimizin Twitter ve Facebook’a gitmesini ve haber yazmasını sağlayan ekibe katıldı.

Öyleyse bunu finansal olarak nasıl ayakta tutacağız? Bu iyi bir soru. Katılan herkesin tutkusu olmadan bu mümkün olmazdı. Ancak büyük okuyucu kitlesi ile, Turboden, Ormat, Exergy, ÍSOR, Mannvit, Verkís, GeothermEx, Seequent, Controlled Thermal Resources ve yıllar içinde artan sitede görünürlük sağlayan reklam ortaklarımızın büyük desteğine güvenebildik. Ancak, özellikle barındırma, bülten servisi, bazı sosyal medya araçları, web sitesi teknik desteği, seyahat vb. gibi maliyetlerin üstesinden gelmek için yeterli değil, bu nedenle ek gelir gerekmekte. Bu LinkedIn makalesinde gelir yaratma konusundaki bazı zorlukları ve düşünceleri okuyabilirsiniz.

Son okuyucu anketimiz, sonraki adımları belirlemede çok yardımcı oldu, ancak daha sonraki bir yazıda bunları paylaşacağım. Bizi takip etmeye devam edin.

Alex (ander) Richter – ThinkGeoEnergy’nin editörü ve kurucusu

Kaynak: ThinkGeoEnergy