Haberler

TICA, Çin’deki jeotermal tesis için küçük ölçekli ORC ünitesi tedarik etti

Jeotermal pilot tesis, Shanxi Eyaleti, Çin (kaynak: TICA)
Cannur Bozkurt 26 Şub 2021

Nanjing TICA, Çin'in Shanxi Eyaletindeki bir jeotermal pilot santral projesine, 280 kW'lık bir ORC Purecycle ünitesi teslim etti.

Kısa süre önce, Çin’in Shanxi Eyaletindeki bilimsel bir araştırma santrali performans testini geçti. Bu sefer enerji kaynağı, ilin zengin olduğu kömürden değil, ORC teknolojisiyle birleştirilmiş jeotermalden geliyordu. Başkan Xi Jinping’in Çin’in 2030’dan önce karbon emisyonlarını minimize etmeyi ve 2060’tan önce karbon nötrlüğüne ulaşmayı hedeflediğini açıklamasıyla birlikte, tesisin tamamlanması, yüksek sıcaklıkta jeotermal enerjinin kullanımında bir atılım gerçekleştirilmesine yol açtı ve daha yeşil ve daha istikrarlı enerji üretimine destek oldu.

Tesis, bir zamanlar kömür madenciliği ile tanınan Shanxi eyaletinin Datong havzasında yer almaktadır. Mayıs 2020’de, 1.624m derinliğe ulaşan sondaj ile 160 derecede sıcak akışkan ve buhar karışımı üretilmiştir. Geliştirici olan Shanxi Geological Engineering Exploration Insitute, kapsamlı araştırmalar yaptıktan ve uluslararası uygulamalardan içgörüler elde ettikten sonra, Shanxi Eyaleti ve Çin’de temiz enerji dönüşümü için değerli bir referans olarak hizmet verecek bir pilot enerji santrali kurmak adına ORC teknolojisine karar vermiştir.

Nanjing TICA Thermal Technology Co., Ltd (TICA), PureCycle280 ile pilot tesisin inşasında kilit bir rol oynadı. İhale sürecinden ve sözleşmenin imzalanmasından sonra TICA, tesisin zamanında çalışmaya başlamasını sağlamak için enerji santrali mühendisliği, yardımcı satın alma, ekipman imalatı, kurulum ve devreye alma gibi bir kapsamda hemen uygulamaya girdi.

Çin Jeoloji Bilimleri Akademisi Jeotermal Bölümü’nden Profesör Wang Guiling, “Proje, Doğu Çin’deki ilk yüksek sıcaklık jeotermal enerji santralinin bir kilometre taşıdır ve ülkemiz için jeotermal araştırmalarına ve onun değerlendirilmesine katkıda bulunacaktır” dedi. Shanxi eyalet hükümetinin yetkilileri, siteyi ziyaret ederek TICA’ya yüksek performanslı ürünleri ve birinci sınıf hizmetleri için övgüde bulundular ve Shanxi kapsamlı enerji reformuna liderlik etmede örnek tesisin önemine dikkat çekti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy