Haberler

Title: İtalya’da jeotermal kalkınmanın yeniden teşvik edilmesi

Bagnore 3 JES, Toskana, İtalya (kaynak: Enel Green Power)
Cannur Bozkurt 8 Haz 2020

İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, İtalya'da jeotermal enerji geliştirme teşviklerinin, yenilenebilir enerji geliştirme teşviklerini düzenleyen Fer 2 kararnamesi kapsamında geri geleceğini açıkladı.

Çok uzun süren belirsizlikler döneminden sonra, İtalyan GreenReport tarafından bildirildiği üzere, jeotermal enerji (Fer 2) için teşviklerin “bu yaz itibariyle” geri geleceği açıklandı.

“Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’ndaki son toplantıda Müsteşar Alessia Morani, jeotermal enerji teşviklerinin yeniden başlatılmasını ve bu eylemin Tarım Politikalarının görüşünden sonraki yaz aylarında serbest bırakılmasını sağladı.”

Bölgesel elektrik talebinin %30’unu karşılayan ve – doğrudan ve istihdam edilmeyen işçiler arasında – bölgedeki yaklaşık 4.000 işi destekleyen yenilenebilir bir kaynak olan Toskana jeotermal enerjisi, 2018’den bu yana Fer 1 kararnamesindeki teşviklerin beklenmedik bir şekilde sonlanması üzerine durmuştu. Jeotermal harekette toplanan binlerce insanı sokaklara ve yerel kurumların taahhüdünü getiren tabandan doğan gösterilerden sonra, ilk güvenceler Ocak 2020’de geldi: Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı (Mise) Alessia Morani’nin Fer 2’ye ilişkin duyurusunun Şubat ayında gerçekleşmesi bekleniyordu. Ancak pandemi nedeni ile ertelen süreçte, taahhüt devam ediyor gibi görünüyor: şimdi ufuk yaz mevsimi.

Bilindiği gibi, IPCC özel raporunda Yenilenebilir enerji kaynakları ve iklim değişikliğini hafifletme, “jeotermal enerjinin yaygın konuşlandırılmasının iklim değişikliğinin azaltılmasında önemli bir rol oynayabileceğini” açıkça rapor edilmektedir.

Toskana Bölge Başkanı Enrico Rossi konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Yukarıda bahsi geçen DM Fer2 ile ilgili olarak, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’ndaki son toplantıda Müsteşar Alessia Morani, tarım politikalarının görüşünden sonra, jeotermal enerji teşviklerinin yeniden başlatılmasını ve eylemin yaz aylarında serbest bırakılmasını sağladığını bildirmek isterim. Enel ile ilişkiler ve imtiyazların sona ermesi sorunu aynı zamanda Bölge’nin çalışma masasındadır ve gelecekteki yatırım planına bağlılıkları mutlaka dikkate alınacaktır. Son olarak, CoSviG ile ilgili olarak, devam eden Covid-19 acil durumuna rağmen, ofislerin CoSviG’yi bu alanların geliştirilmesi için gerçek bir ajansa dönüştürmek için kayıt almaya çalıştıklarından eminim. Bu alanda büyüme ve istihdam açısından, çevreye ve bölgelere saygı duyulması gereken, garanti edilmesi gereken büyük fırsatlar var”.

Kaynak: ThinkGeoEnergy