Haberler

Toprak Ana’dan Gelen Isı – Shell’in Hollanda’da Jeotermal Enerji Üzerine Hedefleri

Shell benzin istasyonu (kaynak: flickr / pony rojo, creative)
Cannur Bozkurt 2 Eyl 2019

Petrol şirketi Shell bir süre önce jeotermal enerjiye girdiğini açıklayarak, Hollanda'da jeotermal enerji gelişimi ve jeotermal enerjinin gelecekteki rolü hakkındaki görüşüne ilişkin detaylar paylaştı.

Petrol şirketi Shell tarafından Hollanda’da yayınlanan yeni bir makale, Shell’in jeotermal enerji konusundaki görüşünü ve neden ülkedeki jeotermal enerji gelişimine baktığını içermektedir.

Hollanda’da insanlar ısı pompasıyla veya jeotermal ısıyla evlerini ısıtır mı? Muhtemelen ikisiyle de. Energie Beheer Nederland, Shell ve diğer özel ve kamusal taraflar, 2050 yılına gelindiğinde, jeotermal enerjinin Hollanda’da evler, binalar, bahçecilik ve hafif sanayi için ısı talebinin beşte birini karşılayacağını tahmin ediyorlar.

Jeotermal enerji önemli bir yükseliş arifesinde. Jeotermal enerjinin çıkarılması güncel olarak Hollanda’nın 22 noktasında gerçekleşmektedir. Bu sayı 2030’da 175’e, 2050’de ise yedi yüze yükselebilir. O zamana kadar, yaklaşık dört milyon hane bir ısı ağına bağlanacak ve kısmen “jeotermal ısıyı “kullanabilecek” hale gelecektir. Bu,  Planı bir yıl önce İklim Anlaşması’nın hazırlanmasında masaya koymuş olan Hollanda’sında Jeotermal Enerji Ana Planı’ndan Energie Beheer Nederland, Hollandalı Jeotermal Operatörler Birliği, Stichting Jeotermal Platformu ve Stichting Warmtenetwerk tarafından temsil edilmektedir.

Sürekli mevcut

Önemli avantajlar, jeotermal enerjinin neredeyse kesintisiz mevcut ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olmasıdır. Kazanmak için, bir operatör iki ila üç bin metre derinlikte, bir ila iki kilometre mesafedeki iki kuyu açar. Bu, sismik araştırmalara göre, yetmiş ila doksan santigrat derece su ile dolu bir gözenekli kaya tabakasının bulunduğu yerde gerçekleşir. Bir pompa, akışkanı kuyudan çıkartır. Burada ısısını bir ısı değiştiriciden bir ısı şebekesinin su devresine aktarır. Soğutulan su daha sonra diğer kuyudan toprağa geri döner.

“İkili (doublet)” olarak adlandırılan iki kuyunun böyle bir kombinasyonu, her gün ard arda yirmi ila otuz yıl boyunca, suyun sıcaklığının az bir düşüşü ile ısı sağlayabilir. Yatırımın mümkün olması için en az dört bin ev ikililere bağlanmalıdır. “Isı şebekelerinin inşaat maliyetleri nedeniyle, jeotermal ısı, öncelikle yoğun nüfuslu mahallelere ve özellikle mevcut mahallelere kurulmaktadır. En yeni inşa edilen mahallelerin evleri o kadar iyi yalıtılmıştır ki, jeotermal ısıtmanın orada ekonomik olmaması düşünülemez.

Enerji stratejisi

“Toprak ve petrol ve gaz kaynaklarının araştırılması ve işletilmesi hakkında geniş bir bilgiye sahibiz”

Shell Jeotermal Enerji Genel Müdürü Jeroen van Duin’e göre, Shell Hollanda enerji geçişinde aktif rol almak ve bunun bir parçası olmak istiyor. Bu, Paris anlaşması ve 2050 yılında gerçekleştirilecek olan grubun Net Karbon Ayakizi (NCF) – veya net CO2 ayak izinin – yarıya düşürülmesi amacıyla uyumlu. Hollanda’da, Shell gibi somut projelere yatırım yapıyor. denizde büyük çaplı rüzgar, karada güneş parkları, benzin istasyonlarında hızlı şarj istasyonları ve Pernis bölgesine artık ısı tedarik etmekte.

Shell Jeotermal Enerji, Hollanda’da jeotermal ısı projelerinin geliştirilmesine yatırım yapmak amacıyla 2018 yılında kurulmuştur. “Petrol ve gaz kaynaklarının geliştirilmesi ve üretilmesi hakkında ve projeleri uygulamak için diğer taraflarla birlikte çalışma hakkında çok şey biliyoruz. Bunu jeotermal ısı projelerine yatırım yaparken kullanabiliriz. Bu şekilde, Hollanda’daki enerji arzını daha sürdürülebilir hale getirmeye de katkıda bulunuyoruz,”diyor Van Duin. Geçen yıl, şirket Rotterdam yakınlarındaki bir bölgede jeotermal kaynak arama için ilk izin başvurusunda bulundu.

Van Duin: “Rotterdam bölgesinde, petrol ve doğal gaz aktivitesi konusundaki tecrübemizden yeraltını iyi biliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy