Haberler

Toshiba, Etiyopya Elektrik Gücüne 5 MW jeotermal enerji santrali teslim edecek

GeoPortable (TM) - Waita jeotermal enerji santrali, Japonya (kaynak: Toshiba)
Cannur Bozkurt 6 Mar 2020

Toshiba EES, Toyota Tsusho ve Türk EGESIM ile işbirliği içinde, Etiyopya'daki devlet enerji şebekesi EEP için 5 MW'lık jeotermal santrali teslimatı ve yapımı için bir EPC sözleşmesi kazandı.

Toshiba Enerji Sistemleri ve Çözümleri Anonim Şirketi (Toshiba ESS), yaptığı duyuruda, Toyota Tsusho Corporation ve Türk mühendislik şirketi Egesim Enerji Elektro-Mekanik İnşaat Taahhüt Ltd. Şti. İşbirliği ile Etiyopya Elektrik Gücü (EEP) tarafından geliştirilen ve merkezi Etiyopya’da Aluto Langano Jeotermal Kuyu Enerji Sistemi için mühendislik, tedarik ve inşaat siparişi aldığını açıkladı. Toshiba ESS, buhar türbini ve jeneratörün tedarikinden sorumlu olacak.

Bu proje Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın (JICA) Hibe Yardımı programı kapsamında devam edecek.

Aluto Langano Jeotermal Enerji Santrali, EEP’nin Ağustos 2021’de ticari faaliyetlerine başlamayı planladığı 5 MW’lık küçük ölçekli bir jeotermal enerji santralidir. Toshiba ESS, küçük ölçekli jeotermal enerji üretim sistemini bu santralde teslim edecektir.

Toshiba ESS tarafından geliştirilen küçük ölçekli jeotermal enerji üretim sistemi, 1 MW ile 20 MW arasında değişen çıktılarla jeotermal kaynaklardan güç üretir. Erken çalışma için kısa bir süre içinde kurulabilir ve az sayıda sondaj kuyusunu etkin bir şekilde kullanabilen taşınabilir bir güç üretim sistemidir.

Etiyopya, 100 milyondan fazla nüfusa sahip Afrika’nın en kalabalık ikinci ülkesi. Ülke ekonomik olarak büyümesine rağmen, elektrifikasyon oranı % 30* seviyesindedir ve bu nedenle ülke enerji tesislerini artırma ihtiyacı ile karşı karşıyadır.

Etiyopya’nın yaklaşık 10.000 MW* jeotermal potansiyel kaynağı vardır ve ülke 2030 yılına kadar yaklaşık 2.500 MW* kapasitesine sahip yeni jeotermal enerji santralleri geliştirmeyi planlamaktadır. (* Etiyopya hükümet yetkilileri tarafından bir Ağustos 2019 Etiyopya-Japonya iş etkinliği sırasında bildirildiği üzere)

Toshiba ESS İş Geliştirme Yöneticisi Toyoaki Fujita, “Etiyopya’da enerji santrali için ilk olan bu tesis siparişini almaktan gurur duyuyoruz. Eylül 2014’te EEP ile jeotermal enerji alanında kapsamlı bir ortaklık hakkında bir mutabakat zaptı (MOU) imzaladık. Bu Mutabakata dayanarak, şirketimizde yönetici eğitimi gibi insan kaynakları geliştirme faaliyetleri konusunda onları destekliyoruz. İleride, insan kaynaklarının geliştirilmesi alanında devam eden girişimleri sürdürecek ve Etiyopya’da jeotermal enerji üretiminin gelişmesine katkıda bulunacağız.” dedi.

Proje Adı / Sahibi: Aluto Langano Jeotermal Kuyu Başı Güç Sistemi / Etiyopya Elektrik Enerjisi (EEP)

EPC yüklenicisi: Toyota Tsusho Corp.

Toshiba EES temini: Küçük ölçekli jeotermal enerji üretimi için 1 set 5 MW sınıfı buhar türbini ve jeneratörü

Planlanan COD: Ağustos 2021

Kaynak: ThinkGeoEnergy