Haberler

Toskana’da ekonomik faaliyetleri canlandırmak için jeotermal enerji kullanımını artırmalı

Bagnore 3 JES, Toskana, İtalya (kaynak: Enel Green Power)
Cannur Bozkurt 17 Nis 2020

Toskana'da jeotermal topluluklardaki belediye başkanlarının açık mektubu, İtalya hükümetini, jeotermal operasyonların telif haklarından yararlanan bölgedeki ekonomik toparlanma faaliyetlerinin bir parçası olarak jeotermal faaliyetleri artırmaya çağırıyor.

Toskana’da belediye başkanları, ülkedeki ekonomik faaliyetlerin toparlanmasını planlamak, jeotermal enerjinin kullanılabilirliğindeki artışı ve kullanılmayan petrol ve gaz kuyularının değerlendirilmesi amacıyla,  İtalya hükümetine açık bir mektup gönderdi.

İtalya, covid-19 sonrası yeniden hayatın akışına döndüğünde enerji sistemiyle de uğraşmak zorunda kalacak. Salgının ekonomi üzerindeki etkileri edeni ile ayrıntılı bir gelişme planı gerektiği düşünülüyor. Bu arada, ilk hareket, jeotermal enerji savaşını yeniden başlatan Toskana’dan geldi; bürokrasiye karşı temiz bir kaynak için eski bir savaş, verilen ve / veya reddedilen yetkiler, görüşler, Cinquestelle önyargıları…

Jeotermal belediye başkanları olarak adlandırılan dokuz belediye başkanı Başbakan Giuseppe Conte’ye ve Toskana Enrico Rossi Başkanı’na bir mektup gönderdi. Enel’in iş, bakım, sözleşme ihalesi için normal prosedürlerden sapmasına izin vermek için Pomarance, Castelnuovo di Val di Cecina, Montieri, Monterotondo Marittimo, Chiusdino, Radicondoli, Monteverdi Marittimo, Arcidosso, Santa Fiora’dan hızlı, acil önlemler talep edildi.

Süreç her bölgede zor, ancak Pisa, Siena ve Grosseto eyaletlerinde yoğunlaşan bölgesel sisteme entegre edilmiş (bölge için jeotermal operasyonlarından) 20 milyon EURO zenginliğinde tarihi bir enerji endüstrisi hemen yeniden başlatılmak isteniyor. Toskana’daki elektrik üretimi son haftalarda durmadı ve Jeotermal Konsorsiyumu sağlık acil durumları için Lombardiya’ya ekonomik bir katkı sağladı. Yeniden yapılanma göz önüne alındığında, bölgedeki ana tesisleri yöneten Enel, işi ve yatırımları yeniden aktif hale getirecek bir konuma getirilmesi gerektiği öngörülüyor.

Belediye başkanları, hükümet, bölge ve bölge belediyeleri arasında hızlı bir anlaşma yapılmasını talep eden elektrik şirketine, poliçe politikalarından sapmalarını ve teminat faaliyetlerinin askıya alınmamasını sağlamaya yetki vermeye hazırlar. Yeraltı kaynağının değerlendirilmesine karşı olan komiteler her zaman eylemde, ancak başarı şansları, özellikle Mise’de jeotermal oyunu daha çok anlamlı bir şekilde değerlendirmeye başladıkları için beklenen teşvikler nedeni ile az olarak değerlendiriliyor.

Tükenmez bir kaynak olarak jeotermal enerji, İtalyan kaynakları arasında hala büyüyebilir. Snam’in hidrojen planlarında olduğu gibi, yeraltından gelen enerji destekçileri de Toskana’da kullanılmayan gaz veya petrol kuyularını değerlendirme fikrini geliştiriyor. Greenreport Agency’ye göre petrol dalgalanmalarıyla mücadele konusunda bir geri dönüşüm ihtimali olarak bu konunun değerlendirilmesi gerekiyor. Avrupa Buluşması (EGS keşif ve Sömürü Teknikleri ve potansiyellerinin çok disiplinli ve çok bağlamlı gösterimi) projesi kapsamında, enerji maliyetlerinde birincil büyümeyi teşvik etmek için petrol ve gaz endüstrisindeki kuyuların kullanımı değerlendirilmekte.

Dünyada yüzlerce kullanılmayan kuyu var, ancak bu yolda seyahat etmek isteyenlerin, seçilen kuyunun yapısal kalitesini, derinliğini, suyun uygunluğunu dikkate alması gerekiyor. Bu kuyular, jeotermal potansiyeli olan İtalyan alanları üzerindeki çalışmalara devam edilerek Toskana dışında bile hayata döndürülebilir.

Koronavirüs tarafından tutulan kritik bir enerji geçişinin ortasında, bunlar düşündürücü çalışma hipotezleridir. Siyasi bağlılıklarını yerine getirmeleri ve İtalya’daki en eksik sektörde yeni sınai değer yaratma istekleri olmalı. Buna inanmalı, önyargıları bırakmalı ve güçlü beceri ve deneyimlerin olduğu sektörlerde stratejik zeka göstermeliyiz. Bu nedenle, enerjinin yaklaşık % 30’unu yer kabuğundan alan Toskana modeli, istikrarlı bir dairesel ekonomiye örnek olarak önerilmekte.

Kaynak: ThinkGeoEnergy