Haberler

Transmark Turkey, Türkiye’deki ilk jeotermal enerji santralini devreye aldı

Çanakkale Ayvacık Jeotermal Elektrik Santrali (kaynak: Elvan Güven LinkedIn sayfası)
Merve Uytun 8 Haz 2021

Transmark Turkey Gülpınar Yenilenebilir Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ, Çanakkale Ayvacık’ta 3,2MW kurulu güç kapasiteli Jeotermal Elektrik Santrali’ni başarılı bir çalışma ile devreye aldı.

Daha önce Transmark Turkey’in Çanakkale’de 3.2MW’lık bir ORC jeotermal elektrik santralinin inşası için Çin Halk Cumhuriyeti merkezli Zhejiang Kaishan Compressor Co. Ltd. ve Proje yüklenicisi Open Mountain Energy (Eurasia) Pte. Ltd. ile bir EPC sözleşmesi imzaladığını bildirmiştik.

Alınan bilgilere göre, geçtiğimiz hafta Çanakkale Ayvacık’taki Transmark JES isimli santralin yapımı tamamlandı ve devreye alındı. Transmark Turkey Gülpınar Yenilenebilir Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ’nin toplamda 19MW için lisansı bulunuyor. Bu lisansın ilk etapta 3.2MW’lık kurulu güç kapasiteli kısmı, YEKDEM kapsamında kabul işlemleri yapılarak devreye alındı.

Transmark JES, alınan çevresel önlemler ve kullanılan teknolojiler yönünden birçok yeniliği içeriyor. Bir adet üretim bir adet enjeksiyon kuyusundan oluşan sistem, kapalı çevrim olması nedeni ile sıfır CO2 emisyonunu ile çevresel etkilerini ortadan kaldırmaktadır. Rezervuarın yönetimi açısından, kapalı çevrim sistem üretilen akışkanın tamamının rezervuara enjekte edilmesi ile rezervuarı sürdürülebilir kılıyor. Diğer bir teknolojik yenilik ise hiçbir inhibitör kullanımı olmadan sistem basınçlandırması ile kabuklaşma riskinin ortadan kaldırılması olarak ifade ediliyor. Bunun yanı sıra, yine bir teknolojik yenilik olan hibrit soğutma sistemi sayesinde, santral verimi arttırılmış oluyor. Diğer bir çevresel ve teknolojik yenilik ve önlem ise, santral içi ikincil akışkanın, alışılagelmişin dışından bütan ya da pentan yerine, klima ya da buzdolabı içinde de yer alan soğutucu akışkan ile yapılması. Bütün bu yenilikler ve çevresel önlemlerle birlikte, Transmark JES üst düzey çevresel duyarlılıkla devreye alınmıştır.

Uluslararası bir kuruluş olan Transmark Grubu, Hollandalı bir ailenin %100 sahip olduğu ve şirket merkezinin Amsterdam’da yer alan “Het Grachtenhuis” ismindeki Kanalların Tarihçesini konu alan bir müze olduğu bir grup firmasıdır.

Transmark Holding, yenilenebilir enerji sistemlerinden jeotermal enerji kaynakları üzerine uzmanlaşmıştır. Bu bağlamda Transmark Turkey ve Transmark Chile firmaları ile, Türkiye ve Şili’de jeotermal enerji üzerinde çalışmalarına devam etmektedir.

Kaynak: E-mail bildirisi