Haberler

Turboden, Almanya, Kirchweidach’ta 4 MW jeotermal santrali kuracak

Kirchstockach, Almanya'daki Turboden jeotermal santrali (kaynak: Turboden)
Cannur Bozkurt 16 Kas 2020

İtalyan türbin tedarikçisi Turboden, Almanya, Bavyera'da Kirchweidach jeotermal enerji projesi için E.ON Business Solutions ve son müşterisi FG Geothermie GmbH ile 4 MWe'lik ikili sistem tesisinin teslimatı için sözleşme imzaladı.

4 MWe ORC turbojeneratör, Alman FG Geothermie GmbH şirketinin yerel şebekeye satacağı gücü üretmek için derin jeotermal kuyulardan üretilen akışkanı kullanacak. Yıllık CO2 emisyon tasarrufu yaklaşık 13.850 Ton / yıl olarak tahmin edilmekte.

Kirchweidach tesisi, bölgedeki ikili tesislere Turboden tasarım ve üretim yaklaşımını doğruluyor: yüksek geçirgenlik sayesinde derin jeotermal rezervuar, akışkanın tamamen yeniden enjeksiyonu sayesinde sıfır CO2 emisyonlu güç üretmek için kullanılıyor.

Kirchweidach’taki düşük sıcaklık jeotermal tesisi, Turboden tarafından tasarlanan optimize edilmiş süreçten de yararlanıyor: tek bir türbini besleyen iki seviyeli bir ORC döngüsü. Turboden S.p.A.’nın Satış ve Jeotermal İş Geliştirme Müdürü Joseph Bonafin: “Holzkirchen fabrikasının gösterdiği gibi, bu sadece uygun maliyetli ve kanıtlanmış bir çözüm değil, aynı zamanda genişleticinin genel izantropik verimliliğini artırmanın bir yoludur. Tesis, projenin gelecekteki genişleme planlarına göre zaten bir bölgesel ısıtmaya bağlanabilir” diyor.

E.ON Business Solutions GmbH tarafından sağlanan entegre kiralama çözümü sayesinde projenin fizibilitesi de mümkün kılınmış.

FG Geothermie CEO’su Bay Wolfgang Hageleit konuya ilişkin şöyle diyor: “Turboden’i Kirchweidach projesi için yüksek verimli enerji santrallerinin deneyimli ve köklü bir üreticisi olarak bulduğumuz için mutluyuz. Bu, kuyularımızın enerji potansiyelini tam olarak kullanmamızı ve yeşil enerji üretimini ısı kaynağı ile birleştirmemizi sağlayacak. Santral projesi Dr. Hartwig Schröder ve Dr. Thomas Reif (GGSC) ve ekiplerinin teknik, ekonomik ve hukuki tavsiyeleriyle gerçekleştirildi. Bu danışmanlar fizibiliteyi değerlendirdiler, E.ON ile kiralama modelini ayarladılar, santral teslimi için sözleşmeleri hazırladılar ve müzakere ettiler. Kapsamlı jeotermal deneyimleriyle, artık projeyi uygulama aşamasında destekliyorlar.”

Turboden S.p.A. Genel Müdür ve CEO’su  Paolo Bertuzzi ise konuya ilişkin şu açıklamada bulundu: “Bavyera’daki Turboden jeotermal filosu büyüyor. Bölgede Turboden, halihazırda diğer 5 jeotermal santrali teslim etti. Liste, SWM / Stadtwerke München için toplam 16,2 MWe’lik yerel kamu hizmeti kuruluşu için inşa edilen üç jeotermal tesisi, 4,1 MWe’lik Geothermische Kraftwerksgesellschaft Traunreut GmbH için bir jeotermal tesisi ve 3,4 MWe’lik Geothermie Holzkirchen GmbH için bir jeotermal tesisi içermektedir…”

“… Tüm bu projeler ve bölgedenin gelecekteki projeleri, Turboden Münih Şubesi’nde bulunan uzman bir yerel satış sonrası ekip tarafından desteklenmektedir. Ekip, kişiye özel Uzun Vadeli Satış Anlaşması çözümleri sunarak çok olumlu bir müşteri memnuniyeti oranı sağlayabilir.”

Kirchweidach santralinin 2021’in sonunda faaliyete geçmesi bekleniyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy