Haberler

Turboden, Almanya’daki jeotermal santral için sözleşme imzaladı

Turboden jeotermal tesisi (kaynak: Turboden)
Merve Uytun 27 May 2022

Alman geliştirici Deutsche Erdwärme İtalyan ORC tedarikçisi Turboden ile ORC jeotermal tesisi tedariki için bir sözleşme imzaladı.

Alman jeotermal geliştiricisi Deutsche Erdwärme, Graben-Neudorf’ta planlanan jeotermal enerji santralinin inşaat sözleşmesini, Organik Rankine Çevrimi tesis teknolojisi Turboden’in önde gelen üreticilerinden birine verdi.

Modern ORC sistemi, Deutsche Erdwärme’nin Graben-Neudorf sahasındaki jeotermal potansiyeli verimli bir şekilde kullanmasını ve elektrik ve ısı üretimini gerektiğinde belediye enerji geçişine uyarlamasını sağlamalıdır. Yenilikçi tasarım sayesinde sistem sessiz ve buna uygun olarak konut dostu bir şekilde çalıştırılabilir.

Deutsche Erdwärme tarafından jeotermal akışkan rezervuarının verimine ilişkin varsayımlar doğrulanırsa, son teknoloji sistem sekiz megawatt’a kadar çıkışa sahip olmalıdır. Ayrıca her an bir ısıtma şebekesine bağlanabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Deutsche Erdwärme’nin kurucusu ve genel müdürü Herbert Pohl, “Turboden’i teknoloji tedarikçisi ve Graben-Neudorf’taki enerji santrali inşaatı için kapsamlı ve rekabetçi bir ihale sürecinden sonra genel yüklenici olarak seçtik. Sondajın yakın zamanda başlamasının ardından, Graben-Neudorf’taki projemizin tamamen gerçekleştirilmesi için tüm önemli ön koşulları, yer üstü çalışmalarını ileriye yönelik oluşturduk”dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy