Haberler

Turboden, sıfır emisyonlu jeotermal enerji potansiyeline ilişkin görüşünü paylaştı

Turboden, Almanya'nın Bavyera kentinde bulunan jeotermal enerji santrali (kaynak: Turboden)
Cannur Bozkurt 10 Nis 2019

İtalyan Turboden, ORC ikili çözümleriyle emisyonsuz jeotermal enerji üretme fırsatını ve jeotermal enerjinin oynayabileceği büyük role ilişkin görüşlerini paylaştı.

Bu hafta yayınlanan bir bültende, Turboden SpA’nın Kurumsal İşler ve Pazarlama Direktörü ile Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi Başkan Yardımcılığının yanı sıra, endüstriyel, akademik ve dünyadaki 120’den fazla işleticiyi temsil eden Marco Baresi, “Sıfır emisyonlu jeotermal enerji: İtalya, ikili çevrim sistemleri üretiminde ve dünya genelinde toplam enjeksiyonda dünya lideri” konulu basın toplantısında Şirket’in görüşlerini paylaştı. Özetini paylaştığımız Turboden basın bülteninin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

“Mitsubishi Heavy Industries grubunun bir şirketi olan İtalyan Turboden SpA., biyokütle, jeotermal, termodinamik güneş enerjisi gibi çeşitli yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik ve ısı üretimi için Organik Rankine Çevrimi (ORC) turbojeneratörlerinin tasarımı, üretimi ve bakımında liderdir.

Organik Rankine çevrimi (ORC) teknolojisine dayalı turbojeneratörlerin yapımında neredeyse 40 yıllık deneyim, Turboden’in 42 ülkede 370’den fazla tesis tasarlamasına, üretmesine ve dağıtmasına ve ortalama kullanılabilirliği % 98’i aşarak 15.000.000 saat çalışmasını sağlamasına olanak sağladı. 19.000’den fazla GigaWatt elektrik üretildi.

Bugün, Turboden’in İtalya’da yaklaşık 250 çalışanı, Türkiye’de bir şubesi ve dünyanın diğer ülkelerindeki bazı operasyon ofisleri vardır.

Jeotermal kaynaklardan kurulu dünya gücü, her biri ABD, Endonezya, Filipinler, Türkiye ve Yeni Zelanda gibi daha erdemli olan, her biri kurulu kapasiteye sahip 14,600 MW (sırasıyla 19 Ocak 2019’da güncellenen kaynak ThinkGeoEnergy) seviyesindedir. 1.000 MW’tan fazla. İtalya, 944 MW kurulu güce sahip. Çin, geleneksel ısıtma sistemlerini jeotermal tesislere dönüştürerek şehirlerinin dekarbonizasyonuna ciddi yatırımlar yapıyor.”…

…“Jeotermal enerji, fosil yakıtlar dahil olmak üzere diğer geleneksel enerji kaynaklarından daha düşük üretim maliyetine (LCOE – Seviyelendirilmiş enerji maliyeti) sahiptir. Esas olarak, nakit çıkışlarının toplamının iskonto edilmiş değeri ile elektrik üretiminin iskonto edilmiş değeri arasındaki tesisin faydalı ömrü arasındaki oran olarak hesaplanır. Bu değer jeotermal enerji için düşüktür, çünkü tesis çok uzun bir kullanım ömrüne sahiptir (30 yıldan fazla), bu nedenle başlangıçta yüksek yatırımlar karşısında, uzun vadede bir karbondan arındırma aracı olarak bir baz-yük kaynağı mevcut kalır.

Jeotermal kaynak, diğer yenilenebilir kaynaklarla mükemmel bir şekilde bütünleşmekte ve yakın geleceğin elektrik şebekelerini dengelemek için mükemmel bir fırsatı temsil eden, programlanabilir ve esnek bir şekilde bile elektrik ve ısı sağlayabilmektedir.

Jeotermal kaynaklar tükenmez temiz enerji kaynaklarıdır ve atmosfere sıfır emisyon ile neredeyse tamamen değerlendirilebilir.

Öyleyse neden jeotermal enerji bu kadar nadir?

Bir ESMAP raporu – 2016 Dünya Bankası, 5-10 yıl arasında yer alan bir jeotermal tesisin ortalama inşaat süresini gösterir. Bunun başlıca nedeni:

  • Jeotermal kaynakların değerlendirilmesi için yeraltı ortamındaki becerilere ihtiyaç duyulması;
  • Sıcaklık veya akışkan akış hızı gibi zaman zaman beklenenden daha düşük özelliklere sahip bir kaynak bulunması ihtimaline ilişkin doğal risk;
  • Yüksek ilk yatırımlar maliyeti;
  • Mevcut kaynak göz önüne alındığında üretimi optimize etmek için güç üretiminde beceriler;
  • Potansiyel riskin azaltılması ve proje finansmanı için istikrarlı bir düzenleyici çerçevenin ve destek araçlarının bulunmaması.

Bu faktörler aslında, kurulacak nispeten daha “basit” yenilenebilir kaynaklarınkine kıyasla jeotermal kaynağın değerlendirilme sürecinde gelişimini yavaşlattı.

Turboden, jeotermal alanında yıllardır mevcuttur; ilk pilot tesis bir kalkınma işbirliği programının parçası olarak Zambiya’da 1988 yılına kadar uzanıyor ve uluslararası fonlarla finanse ediliyor. Ancak son on yılda, Turboden dünya pazarları için yenilikçi teknolojik çözümler geliştirerek bu alana odaklandı. 2018 yılında, örneğin, iki önemli tesisin başlangıcını vurgulamak önemlidir:

  • Aralık ayında Turboden, Geoen – MB Holding müşterisi için Hırvatistan’daki Velika Ciglena’daki jeotermal tesis için 17,5 MWe’lik Avrupa’nın en büyük ORC sistemini başarıyla başlattı.

Tesis, elektrik üretmek ve yerel elektrik şebekesini beslemek için 170°C’de buhar ve sıcak su kullanıyor. Proje 2016 yılında Mitsubishi Heavy Industries tarafından yenilikçi tasarımıyla (5 aşamalı türbin, düşük devir sayısı, patentli tasarım) teşvik edilen En İyi Yenilik ödülünü kazandı. Bu ödül, Turboden’in büyük ikili ORC tesislerinin önde gelen üreticilerinden biri olarak rolünü doğrulamaktadır.

  • Ayrıca Aralık 2018’de New Mexico – ABD’de Cyrq Energy adına 15 MW’lık bir tesis kuruldu ve eski bir tesisin yeniden inşası yapıldı.

Bahsedilen iki santral, Bavyera – Almanya’daki mevcut olanların yanı sıra, Münih bölgesinde 5’i Turboden tarafından yapılan toplam 9 adet yeniden enjeksiyonlu ikili tesisin bulunduğu yerlerdir. Bazıları, temiz elektrik üretimine ek olarak ısı oluşumuna katkıda bulunan TLR ağına doğrudan bağlanmaktadır.

Diğer Turboden projeleri arasında Japonya’da (Kyushu adasında 5 MW), Fransa’da Electricitè de Strasbourg EDF grubu ve Fransa’daki türünün en büyük tesisi olan 11 MW büyüklüğünde bir başka operatör için jeotermal santraller bulunmaktadır. Diğer örnekler, iki önemli jeotermal proje ile Afjon ve Kenya ve El Salvador’daki belediyelere yöneliktir.

Turboden’in jeotermal sektöründeki faaliyetleri, verimli çözümlerin sürekli geliştirilmesi ve türbin alanındaki yeniliğe sürekli bakılması, kullanılan çalışma akışkanları ve daha entegre tesis çözümleri sayesinde mümkün olmuştur.

Ar-Ge temalarının uygunluğu, Turboden’in, 2018’de yayımlanan Vizyon belgesine uygun olarak 2030’a kadar Stratejik Araştırma gündemini tanımlamakla meşgul olan, Avrupa Komisyonu tarafından tanınan derin jeotermal için ETIP Avrupa Teknoloji İnovasyon Platformu’nun destekleyicileri arasında bulunmasına neden oldu.

Turboden, Avrupa ve küresel derneklerde ve ağlarda, jeotermal alanında faaliyet gösteren kalkınma bankaları ve fonlarıyla tam bir gelişmeyi teşvik etmek için aktif ilişkiler içinde bulunmaktadır.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy