Haberler

Turcas Petrol ve Fransız şirket Albioma, Kuyucak Jeotermal satın alınmasıyla ilgili görüşmelere başladı

Turcas Kuyucak jeotermal santrali, Aydın/ Türkiye (kaynak: Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş., Mehmet Salim Karpuzoğlu)
Merve Uytun 9 Oca 2022

Turcas Petrol, Turcas Kuyucak’taki hisselerinin satışına ilişkin Fransız şirket Albioma ile satış sözleşmesi imzaladı.

Albioma, Türkiye’de jeotermal enerji santrali satın almak için özel müzakerelere başladı. Aydın ilinde bulunan ikinci bir Türk jeotermal santralinin satın alınması amacıyla görüşmeler yapılacak.

Bu işlem, ilgili düzenleyici ve rekabet otoriteleri tarafından gerekli lisansların önceden verilmesi de dahil olmak üzere bir dizi emsal koşula tabi olarak önümüzdeki aylarda tamamlanacak.

18 MWe kurulu güce sahip Kuyucak jeotermal santralinin satın alınması, Grubun jeotermal enerji endüstrisindeki konumunu güçlendirme ve uzmanlığını uluslararası alanda kullanıma sunma stratejisiyle tamamen uyumludur.

Albioma, yenilenebilir enerjilerle (biyokütle, güneş ve jeotermal) enerji geçişini destekleyen bağımsız bir yenilenebilir enerji üreticisidir. Grup, Yurtdışı Fransa, Metropolitan Fransa, Mauritius, Brezilya ve Türkiye’de faaliyet göstermektedir.

Ocak 2021’de Şirket, yine Aydın bölgesinde yer alan 13 MW’lık Gümüşköy jeotermal enerji santralini satın aldı.

Şirket tarafından, ”Euronext Paris Borsası’nda hisseleri işlem gören Fransa menşeli bir enerji şirketi olan Albioma SA ile Turcas Petrol A.Ş. arasında Turcas Petrol A.Ş.’nin Turcas Kuyucak’ta sahip olduğu hisselerinin tamamının satışına ilişkin 21/12/2021 tarihli bir Hisse Alım Sözleşmesi (“Sözleşme”) imzalanmıştır. Söz konusu hisse devir işlemi, başta ilgili düzenleyici kurum onayları ve Turcas Kuyucak’ın Kreditör Bankası’nın hisse devrine ilişkin onayı olmak üzere Sözleşme’de belirtilen önşartların tamamlanmasına tabidir.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Dünya Gazetesi