Haberler

Türk yatırımcı Hırvatistan’da 100 MW’a kadar jeotermal oluşum planlıyor

Velika Ciglena santral inşaatı, Hırvatistan (kaynak: HRT / ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 23 Ara 2019

İlk jeotermal santralinin başarılı bir şekilde geliştirilmesinin ardından, Türk MB Jeotermal, Hırvatistan'ın kuzeyinde jeotermal enerji üretim kapasitesinde 100 MW ek enerji hazırlık planlarını açıkladı.

MB Holding, Hırvatistan’ın kuzeyinde 100 MW’lık jeotermal enerji oluşum planlarını açıkladı.

Şirket üç hafta önce Velika Ciglena jeotermal enerji santralini resmi olarak açtı. MB Holding Enerji Başkan Yardımcısı Ali Ergün Özdemir’e göre proje 2015 yılında başladı ve bu yılın başlarında tamamlandı. Projenin değeri, yüzde 70’i yerli taşeronlardan ve mal ve hizmet tedarikçilerinden olmak üzere 45 milyon Euro’ya ulaştı.

Enerji Bakanlığından lisans aldıktan ve Şubat ayında işletmeye başladıktan sonra, santral şimdiye kadar aylık ortalama 7 GWh ile şebekeye 50 GWh’den fazla güç gönderdi.

Özdemir, “Jeotermal enerjinin diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına göre faydaları arasında arazi kullanımına daha az ihtiyaç var” dedi.

Yerel yan kuruluş MB Jeotermal, kuzey Hırvatistan’daki dört jeotermal alanı keşfetmek için imtiyaza sahip. Halen 25’i Hırvatistan’da olmak üzere yaklaşık 1.000 işçi çalıştıran Türk holdingi, yakın gelecekte kuzey Hırvatistan’daki jeotermal kaynaklardan 100 MW daha planlıyor. İnşaat sırasında 5.000 iş yaratılacak ve 400 milyon Euro’luk yatırımın yüzde 80’i ulusal tedarikçilerden sağlanacak.

Özdemir, “Yıllık enerji üretimi 500.000 varil ithal petrole eşdeğerdir ve yerel, yüksek vasıflı petrol ve gaz sektörü için yeni iş fırsatları sağlayacaktır” dedi.

Eylül 2019’da MB Jeotermal’in 19.9 MW’lık bir jeotermal enerji santrali tasarımı için yerel firma Ekonerg ile bir sözleşme imzaladığını bildirmiştik. Organic Rankine Cycle (ORC) santrali, kuzey Hırvatistan’daki Koprivnica şehrine yakın Legrad’da kurulacak. Şirketin ülkedeki bu ikinci santralinin yılda yaklaşık 165 GWh elektrik üretmesi bekleniyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy