Haberler

Türkiye Jeotermal Derneği 13. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi

13. Olağan Genel Kurul ve Yönetim Kurulu Toplantısı (kaynak: e-posta bildirisi)
Merve Uytun 15 Mar 2022

Türkiye Jeotermal Derneği’nin 13. Olağan Genel Kurul ve Yönetim Kurulu Toplantısı 26.02.2022 tarihinde gerçekleştirildi ve yapılan seçim sonucunda yeni dönem yönetim kurulu belirlendi.

Türkiye Jeotermal Derneği’nin 13. Olağan Genel Kurul ve Yönetim Kurulu Toplantısı 26.02.2022 tarihinde Ankara Ramada Otel’de yapılmış ve yapılan seçimde 2022-2025 dönemi için yeni yönetim kurulu aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

  • F. Prof. Orhan MERTOĞLU, Başkan
  • Prof. Dr. Şakir ŞİMŞEK, Başkan Vekili
  • Y. Müh. Nilgün H. BAŞARIR, Sekreter
  • Dr. Nusret GÜNGÖR, Sayman
  • Dr. Nizamettin ŞENTÜRK, Üye

Türkiye Jeotermal Derneği 1992 yılında kurulmuş bilimsel ve teknik bir dernektir. Derneğin Bilim ve Teknik komitesi vardır. 22 kişilik bu komite bilim insanları ve teknik kişilerden oluşmaktadır.

Türkiye Jeotermal Derneği 2005 yılında Dünya Jeotermal Kongresini International Geothermal Association (IGA) ile birlikte Türkiye-Antalya’da düzenlemiş ve jeotermalin devlet, hükümet, TBMM, bürokrasi tarafından anlaşılmasına çok önemli katkısı olmuştur. Dünya’dan 2000 kişi katılmış ve Türkiye’den 2 bakanımız konuşma yapmışlardır.

Jeotermalin gelişmesinde, jeotermal kanunu ve teşvik kanununun çıkmasında bu kongrenin çok büyük katkısı olmuştur. Türkiye Jeotermal Derneği’nin web sayfası bulunmakta ve jeotermal ile ilgili teknik bilgileri periyodik olarak güncelleyerek yayınlamaktadır.

Türkiye Jeotermal Derneği olarak bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında düzenlenen konferanslara katılım sağlayarak 50’nin üzerinde sunum gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, TMMOB Jeoloji Mühendisleri odası tarafından 17-18 Mart 2022 tarihlerinde çevrimiçi (online) düzenlenecek 5. JEOTERMAL KAYNAKLAR VE DOĞAL MİNERALLİ SULAR SEMPOZYUMUNDA 17 Mart 2022 Perşembe günü 16:50-17:10 saatleri arasında Orhan Mertoğlu ve Nilgün Başarır tarafından hazırlanan  “EGS/HDR SİSTEMLERİNİN UYGULAMALARI VE EKONOMİSİ (APPLICATION AND ECONOMY OF EGS/HDR SYSTEMS) başlıklı sunum Orhan Mertoğlu tarafından sunulacaktır.

Kaynak: E-posta bildirisi