Haberler

Ufuk2020 çerçevesinde AB tarafından fon sağlanan GEORISK Projesinin açılış toplantısı yapıldı

Cannur Bozkurt 12 Eki 2018

JESDER’in de katılımcısı olduğu ve EGEC’in koordinatörlüğünü yürüttüğü GEORISK Projesinin açılış toplantısı, 7 ülkeden temsilcilerin katılımı ile Brüksel’de gerçekleşti.

 

JESDER’in de katılımcısı olduğu ve EGEC’in koordinatörlüğünü yürüttüğü GEORISK Projesinin açılış toplantısı, 7 ülkeden temsilcilerin katılımı ile Brüksel’de gerçekleşti. GEORISK, jeotermal projelere uygulanabilecek finansal destek, hibe ve sigorta sistemlerinin geliştirilmesi üzerine çalışacak.

Avrupa Birliği (AB) tarafından Ufuk 2020 içerisinde finanse edilen GEORISK, 7 ülkeden uzman katılımcılar ile açılış toplantısını Belçika’nın Brüksel kentinde gerçekleştirdi.

GEORISK, derin jeotermal projelerin hayata geçirilmesi evresinde, yatırımcıların ve proje geliştiricilerinin karşılaştıkları kaynak keşfi, teknik ve çevresel riskler gibi çeşitli riskleri belirleyerek,  bunların, sigorta, kredi ya da hibe programları aracılığıyla nasıl azaltılabileceği/paylaşılabileceği konularını inceleyecektir.

Avrupa’da mevcut olarak uygulamada olan ve yatırımcıların yararlandığı riskin hafifletilmesine yönelik uygulamaları inceleyecek olan Proje’nin hedefi, çalışma sonuçlarını, karar mekanizmasında bulunan yetkililerden özel sektörde fon sağlayan tüm sektör paydaşları ile tartışarak, uygulanabilir sistemler önermektedir.

Proje katılımcıları Türkiye’den JESDER, TÜBİTAK ve TKB, Fransa’dan GeoDeep ve BRGM, Macaristan’dan GEOEX ve MBFSZ, Polonya’dan IGSMIE PAN, Yunanistan’dan PPC RES ve CRES, İsviçre’den SFOE ve Geothermie-Suisse ve Almanya’dan GEC-CO ve BvG’dir.

Kaynak:  JESDER proje temsilcisi