Haberler

Uluslararası Jeotermal Birliği (IGA), merkezini Lahey, Hollanda’ya taşıdı

IGA, merkez ofis taşınma duyurusu (kaynak: IGA)
Cannur Bozkurt 16 Kas 2020

Uluslararası Jeotermal Birliği, genel merkezinin Almanya Bonn'dan jeotermal gelişimde canlı bir yükseliş ve siyasi düzeyde ilgi gören bir ülke olan Hollanda'daki Lahey'e taşıdığını duyurdu.

Uluslararası Jeotermal Derneği (IGA), işletme merkezini Almanya’nın Bonn kentinden Hollanda’daki Lahey’e taşıyacağını duyurdu.

Bu, jeotermal enerjinin net sıfır gelecek enerji karışımının kilit bir etkinleştiricisi olarak stratejik konumlandırılmasına dayanan bir dönüm noktası kararıdır. Hollanda, sera sektörü için jeotermal çözümlere öncülük ediyor ve akıllı sürdürülebilir şehirler için jeotermal ısıyı kullanmaya başlıyor.

IGA Başkanı yeni ortaklık için müteşekkirdir. Yeni Zelandalı Bayan Andrea Blair, “Jeotermal, diğer enerji kaynaklarının basit bir ikamesi olmanın ötesinde, insanların yaşama şeklini daha iyiye doğru değiştirebileceğine” inanıyor. Bu hareketle IGA, “jeotermal enerjinin dekarbonizasyonda ve refahı artırmada nasıl önemli bir rol oynayabileceği konusunda küresel sohbete gerçekten katılabilir.”

IGA ‘jeotermalin on yılı’nı başlattı. Teknoloji gündemini yönlendirmek, temiz enerji talebini ve gelecekteki jeotermal çözümlerini dengelemek için gereken diplomatik ilişkileri beslemek için iyi bir konuma sahip.

IGA, Hollanda’nın siyasi başkentinde oturmaktan ve çevresinde büyükelçilikler, endüstri ortakları ve başarılı jeotermal geliştiricilerle çevrili olmaktan mutluluk duyuyor. Hollanda Ekonomi ve İklim Politikası Bakanı Eric Wiebes güçlü bir mesaj verdi:

“Hollanda, seracılık sektöründeki uygulamalar yoluyla jeotermal enerji konusunda deneyim kazandı. Bu nedenle, jeotermal sektörün CO2 emisyonlarının azaltılmasında oynayabileceği önemli rolü kabul ediyoruz ve şimdi bölgesel ısıtma için jeotermal enerjiyi kullanmaya bakıyoruz. IGA’nın operasyonel ana çeyreği için yeni konum olarak Lahey’i seçmesinden memnunum ve bu yenilenebilir enerji kaynağını büyütmek için IGA ile çalışmayı dört gözle bekliyorum.”

Lahey Belediye Başkan Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik, Çevre ve Enerji Dönüşümünden sorumlu belediye meclisi üyesi Bayan Liesbeth van Tongeren, “Temiz enerji gelişmekte olan genç bir sektör ve Lahey şehri işletmeler, Ar-Ge, enerji geçişini yönlendirecek uygulamalar ve pratik için bir merkez olmak istiyor. IGA’nın yeni konumu olarak Lahey’i seçmesinden ve halihazırda son teknoloji ürünü bir araştırma tesisine, Delft Üniversitesi’ne ve bahçecilikte ısı enerjisi uygulamasına ev sahipliği yapan bölgeyle doğal bir uyum görmesinden çok memnunum. Üstelik Hollanda’nın ilk kentsel jeotermal santrali yakında faaliyete geçecek ve Lahey’de bölgesel ısıtma sağlayacak” dedi.

Küresel jeotermal sektörü için fırsat yarattıkları için Lahey Ticaret Ajansı ve Şehir Konseyi’ne özel teşekkürler sunarken, Lahey Ticaret Ajansı Yabancı Yatırımlar Başkanı Bay Laurens Kok şunları söyledi:

“Lahey Şehri için Uluslararası Jeotermal Derneği’nin seçimi, onlarca yıldır şehrimizde bulunan birçok uluslararası Enerji ve Mühendislik şirketi için odak değişikliğini gösteriyor. Ayrıca, endüstrinin Enerji değer zinciri boyunca düşük karbonlu iş modelleri oluşturmak için hükümet, bilim ve toplumla birlikte çalıştığı Hollanda’da daha fazla bilgi geliştirme, yenilikçilik ve entegre çözümler için verimli zemini tanıyor.”

Hollanda Jeotermal Operatörleri Birliği (DAGO), Uluslararası Jeotermal Birliği’nin Hollanda’ya taşınma kararı konusunda heyecanlı. Hollanda sıfır karbonlu bir enerji sistemine geçişte büyük adımlar atarken, jeotermal enerji seralar, yerleşim alanları ve hafif sanayi için ısı geçişinin itici gücü olarak kabul ediliyor.

Yakın bir ortak olarak IGA ile Hollanda’daki jeotermal endüstrisi, jeotermalin onlarca yıldır var olduğu ülkelerden öğrenme fırsatları görüyor. “Elbette deneyimlerimizi dünyayla da paylaşmak istiyoruz, örneğin, diğer ülkelere, tamamen sürdürülebilir jeotermal ısıda yetiştirilmiş yüksek kaliteli sebzelerin üretiminde yardımcı olmak için. Hollanda DAGO Başkanı Bay Radboud Vorage, IGA ağının bir parçası olmayı ve jeotermal ısıyı bir sonraki seviyeye taşımayı dört gözle bekliyoruz” diyor.

IGA’nın İcra Direktörü Dr Marit Brommer, yeni operasyonel merkez olarak jeotermalin ve Lahey’in geleceği konusunda net: “Önümüzdeki on yılda jeotermal sektörünün, müşterilerine uygun maliyetli, temiz, temel yük tedariki sunabilen olgun bir enerji sağlayıcısına kadar ölçekleneceğini göreceğiz. Yeni koltuğumuz Lahey ile, jeotermal teknolojilerin dünya çapında etkin bir şekilde kullanılması için gereken standardizasyon, yatırım ve sürdürülebilirlik gündemini yönlendirecek istekli küresel bir koalisyon kurarak jeotermal potansiyeli açığa çıkarabiliriz” diyor.

Uluslararası Jeotermal Derneği (IGA) Hakkında:

Uluslararası Jeotermal Birliği (IGA), jeotermal enerji konusunda lider küresel platformdur. Dört ana direğimiz Görünürlük, Sürdürülebilirlik, Ortaklıklar ve Yetki ile, herkes için uygun fiyatlı, temiz, temel yük enerjisi sağlayan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi #7’ye ulaşmak için jeotermalin oyun değiştirici olmasını sağlamayı taahhüt etmektedir.

IGA, Küresel Jeotermal Topluluğunu birbirine bağlayarak, küresel jeotermal gelişmeyi teşvik etmeyi ve desteklemeyi amaçlayan ağ oluşturma fırsatları için bir merkez görevi görür. Sektör ortaklarıyla standartlar belirler, teknoloji gündemini olgunlaştırır ve temiz teknoloji ile uğraşan girişimcileri besler. IGA, küresel jeotermal endüstrisini Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı ve Uluslararası Enerji Ajansı gibi uluslararası kuruluşlara temsil eder.

Kaynak: LoveGeothermal/ IGA