Haberler

United Downs Deep Jeotermal Projesi, enerji üretimi potansiyeline güveniyor

Cornwall, İngiltere'deki sahada sondaj kulesi kurulumu (kaynak: UDDGP)
Cannur Bozkurt 20 Eyl 2019

Sondaj çalışmaları sonrası yapılan ilk testlerle UDDGP’nin elektrik üretim kapasitesinde 3 MW'a kadar elektrik üretebileceğini ileri sürüyor.

İngiltere’de haberlerde Bloomberg ve BBC, United Downs Deep Jeotermal Projesi (UDDGP) için yapılan 5,100 m derinlikteki sondajın ilk test sonuçlarına göre, projenin elektrik üretebileceğini öne sürdüğünü bildirdi. İşletmeye başladıktan sonra 3 MW’a kadar güç üretme kapasitesi sağlanabilecek.

Proje konsorsiyumu, proje sahası olan Redruth, Cornwall’da 2020 yılının ilk çeyreğinin sonlarına kadar testlere devam edecek. İnşaat bundan kısa bir süre sonra başlayabilecek.

Geothermal Engineering Ltd. (GEL), kuyunun 195 santigrat derecede sıcaklıkta olduğunu ve Birleşik Krallık’ta kaydedilen en derin ve en sıcak kuyu olduğunu bildirdi.

GEL, Cornwall’un altındaki jeotermal kaynaklarını keşfetmek için Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu’ndan 10,6 milyon GBP tutarında finansman sağlamıştı.

Cornwall Konseyi’nden 2,4 milyon GBP ve özel kaynaklardan 5 milyon GBP  toplanmışken, fon GEL’in Redruth yakınlarındaki United Downs’taki bölgesinden iki derin jeotermal kuyu açmasına olanak sağladı. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde dolaşım testinin başarılı olduğu kanıtlanırsa, hem elektrik hem de ısı sağlama teknik ve ticari uygulanabilirliğini göstermek için sahaya 1-3 MW’lık bir elektrik santrali kurulacak.

Cornwall Live ile yaptığı açıklamada, GEL’in genel müdürü Dr. Ryan Law “Potansiyelin muazzam olduğunu” söyleyerek “Cornwall’da en az 20 başka bölge daha belirledik, büyük teçhizatımız yakın gelecekte tekrar Cornwall’da görülecek.” dedi.

Dolayısıyla, projenin İngiltere’deki jeotermal gelişme için büyük etkileri olabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy