Haberler

United Downs projesinde jeotermalden lityum geri kazanımı için devlet finansmanı

Cornwall, İngiltere'deki sahada sondaj kulesi kurulumu (kaynak: UDDGP)
Cannur Bozkurt 7 Ağu 2020

İngiltere, Cornwall'daki United Downs Deep Jeotermal Projesi'nde jeotermal akışkandan Lityum üretmeyi hedefleyen bir deneme projesi, hükümet finansmanı aldı.

Yerel olarak bildirildiği üzere, Hükümetin İngiltere’deki Bina Getirme Fonu (GBF), önümüzdeki 18 ay içinde COVID-19 sonrası toparlanmayı desteklemek için 14.3 milyon GBP (yaklaşık 18.8 milyon USD) kaynak ayırdığını açıkladı. Finansmanın 59 milyon GBP’si (77.4 milyon ABD doları) proje ve 1100 işin desteklenmesinde kullanılacak.

Cornwall ve Scilly Yerel İşletme Ortaklığı (LEP) ile Hükümet arasındaki anlaşma sayesinde, yenilenebilir enerji, alan, havacılık, yaratıcı endüstriler, STEM becerileri ve tarımsal gıdaları kapsayan “yedi“ adet ve başlamaya hazır projprojenin destekleneceği öngörülüyor.

Finansmanın bir parçası olarak, Cornwall’da “Avrupa’nın pillerde kullanılmak üzere lityum çıkaran ilk jeotermal lityum geri kazanım pilot tesisi” de desteklenecek. Bu proje, Geothermal Engineering Ltd (GEL) ve Cornish Lithium arasında United Downs’ta GEL tarafından yapılan derin jeotermal projede lityumun sıfır karbon ayak izine sahip jeotermal akışkandan üretilebileceğini gösteren bir işbirliğidir.

Projenin 4 milyon GBP (yaklaşık 5,2 milyon ABD doları) yatırım hacmi olduğu tahmin edilmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy