Haberler

Video – Uganda, Afrika’nın jeotermal geliştirme hedefleri

Godfrey Bahati, Ugand Enerji Bakanlığı (kaynak: Uganda News 24)
Cannur Bozkurt 13 Kas 2020

Jeotermal enerji kaynaklarının yüzey üzerinde mevcut manifestoları ile Uganda, bu tür enerjiyi elektrik üretimi için kullanma konusunda büyük bir potansiyele ve hırsa sahip olmakla birlikte, yakın zamanda yayınlanan bir TV raporunun da vurguladığı gibi doğrudan kullanım uygulamalarına da sahip.

Uganda, Doğu Afrika Rift sisteminde, diğer ülkeler kadar ilgi görmeyen ancak bazı ilginç jeotermal geliştirme seçeneklerine sahip bir ülke.

Ülke, 1993 yılında ilk arama faaliyetleriyle jeotermal kaynaklarını nasıl kullanacağını araştırıyor. Enerji ve Maden Geliştirmeden sorumlu Bakanlığın çalışmaları, Katwe, Buranga, Kibiro ve Panyimur olmak üzere dört ana jeotermal alana odaklandı.

2020 Dünya Jeotermal Kongresi ile birlikte yayınlanan Ülke Güncellemesinde, Kibiro, Panyimur ve Buranga olmak üzere üç sahanın yüzey araştırmasının ileri aşamalarına ulaştığı, yeraltı kavramsal modellerin geliştirildiği ve sıcaklık gradyan kuyularının (TGW) yerleştirildiği açıklandı. TGW’nin sondajı Nisan 2020’de başladı. Ancak sondaj çalışmaları, yapılacak bir çevre çalışmasına kadar durduruldu.

Uganda jeotermal kaynaklarının Uganda Rift Sistemindeki 24 alandan yaklaşık 1.500 MW potansiyele sahip olduğu tahmin edilmektedir (Uganda Vision, 2040). Uganda’nın jeotermal alanlarının çoğu, Uganda’nın Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile sınırı boyunca uzanan ve Doğu Afrika Rift Sisteminin Batı Kolunun bir parçası olan Batı Rift Vadisi’nde yer almaktadır. Ana jeotermal alanlar sırasıyla Kasese, Bundibugyo, Hoima ve Pakwach ilçelerinde bulunan Katwe-Kikorongo (Katwe), Buranga, Kibiro ve Panyimur’dur. Diğer jeotermal alanlar Güneybatı, Kuzey ve Kuzeydoğu Uganda’da bulunmaktadır.

Yakın tarihli bir TV raporunda, Uganda Enerji Bakanlığı Ticari Jeotermal Kaynaklardan Godfrey Bahati, ülkenin ilk jeotermal projesinin 2025’te hazır olabileceğini açıklayan jeotermal kalkınma konusunda Uganda’da yapılan planlar ve çabalar hakkında bazı bilgiler paylaşıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy