Haberler

Vulcan Energy Resources 4.8 MW Insheim jeotermal santralini satın aldı

Insheim jeotermal enerji santrali, Almanya (kaynak: Vulcan Energy Resources)
Merve Uytun 14 Ara 2021

Avustralya-Alman lityum girişimi Vulcan Energy Resources, Almanya'nın Rheinland-Pfalz kentindeki Insheim jeotermal enerji santralini satın aldı.

Geçtiğimiz hafta Alman yayını Handelsblatt tarafından bildirilen Alman-Avustralya Vulcan Energy Resources, Insheim jeotermal enerji santralini Pfalzwerke geoFuture tarafından satın aldı.

Bu satın alma ile şirket, kendi lityum teknolojisinin gelişimini hızlandırmak istiyor. Vulcan, Almanya’da CO2 içermeyen lityum madenciliğini hedefliyor.

Avustralya Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenen lityum start-up Vulcan Energy, lityum üretimi için yeni bir test tesisi kurma planları ile 4,8 MW Insheim jeotermal santralini devralıyor. Şirketin Cuma günü duyurduğu gibi, Pfalz’daki Landau ile Karlsruhe şehri arasında bulunan tesis için 31,5 milyon Euro (yaklaşık 35,7 milyon ABD Doları) ödeyecek. İkinci adımda, Vulcan, şirketin değerli metali sıcak, mineral içeren sıvıdan yeraltından filtrelemek istediği bir pilot sistem kurmak istiyor.

Proje, listelenen start-up için son derece önemli: Vulcan’ın kurucusu Horst Kreuter, Handelsblatt ile yaptığı bir röportajda, işlemin amacının lityum çıkarma sürecini iyileştirmek olduğunu söyledi. “Bu bize teknolojiyi geliştirmek için zaman veriyor.”

Vulcan Energy, Almanya’daki elektrikli otomobiller için lityum pilin en önemli hammaddesini sera gazı salmadan çıkarmak istiyor. Şirket, Basel ve Frankfurt arasındaki Yukarı Ren Riftindeki jeotermal yatakları kullanmak istiyor.

Şirket, aralarında Renault, Umicore, LG Energy Solutions, Stellantis ve Volkswagen’in de bulunduğu üreticilerle 2025’te iddialı bir ilk teslimat zaman çizelgesi içeren bir dizi Lityum tedarik sözleşmesi bildirdi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy