Haberler

Vulcan Energy Resources jeotermalden lityum eldesi için 3,4 milyon dolar topladı

Vulcan'ın planlanan lityum çıkarma proje sahası, Insheim, Almanya (kaynak: Claus Ableiter, CC BY 3.0, creative commons)
Cannur Bozkurt 29 Haz 2020

Vulcan Energy Resources, Almanya'daki bir jeotermal enerji projesinde, jeotermal akışkandan lityum elde etme pilot uygulamasında kullanılmak üzere yaklaşık 3.4 milyon dolarlık özkaynak taahhüdü aldı.

ASX listesinde yer alan Vulcan Energy Resources, 12.000.000 tam ödenmiş adi hisse senedi ihracıyla 4.8 milyon AU $ (maliyetlerden önce) veya yaklaşık 3.4 milyon ABD Doları tutarında brüt özkaynak gelirlerini artırmaya yönelik kesin taahhütler aldığını duyurdu.

Proje, ESG odaklı sofistike yatırımcıların yanı sıra Avustralya ve Avrupa merkezli yeni kurumsal ve teknoloji yatırımcıları tarafından önemli ölçüde ve güçlü bir şekilde desteklendi.

Toplanan fonlar, Şirketin Sıfır Karbon LityumTM Projesinin ilerlemesini hızlandırmak için kullanılacak; özellikle:

  • Mühendislik çalışmaları ve lityum eldesi test çalışmaları da dahil olmak üzere Projede bir PFS’nin tamamlanması.
  • Pilot tesisin mühendisliği, yapımı ve işletilmesi.
  • Hızlı takip ve jeotermal üretim kuyularının gelişim için sismik verilerin satın alınması.

Vulcan Genel Müdürü Dr. Francis Wedin şu açıklamalarda bulundu: “ESG odaklı yeni ve kurumsal yatırımcılardan bazılarını ağırlamaktan ve mevcut destekçilerimize gösterilen destek için teşekkür etmek istiyoruz. Elektrikli araçlara (EV) küresel geçişin bir parçası olarak akü hammadde tedarik zincirinin karbondan arındırılması taahhüdümüzü paylaşan yatırımcıların katılımı bizi heyecanlandırıyor…”

“… Son birkaç ay, Avrupa’nın EV’deki liderliğinin ve lityum-iyon pil üretimindeki büyümenin gerçekten başladığının görünmesi ile Sıfır Karbon LityumTM Projesi dönüşümcü oldu. AB şu anda dünyanın en hızlı büyüyen lityum pil üretim merkezidir ve bu tedarik zinciri karbonu nötr hale getirme konusunda benzersiz bir taahhüde sahiptir. Vulcan, EV aküleri için Zero Carbon LithiumTM hidroksit üretmek için küresel olarak eşsiz bir ürün, süreç ve projeyle bu çok hızlı büyümenin merkez üssünde yer almaktadır…”

Kaynak: ThinkGeoEnergy