Haberler

Vulcan, jeotermal Lityum projesinin başlatılmasına yardım konusunda anlaşma sağladı

Insheim jeotermal enerji santrali, Almanya (kaynak: Vulcan Enerji Kaynakları)
Cannur Bozkurt 1 Haz 2020

Vulcan Energy REsources, AB destekli EIT InnoEnergy ile fon toplama, hibelere erişim, ilişki kurma ve Almanya'daki jeotermal lityum projesi için gerekli lisansların alınması konusunda yardımcı olacak bir anlaşma imzaladı.

Vulcan Energy Resources Ltd, bu hafta Avrupa Komisyonu Avrupa Pil Birliği (EBA) girişiminin İş Yatırım Platformu’nun (BIP) bir parçası olarak KIC InnoEnergy SE (EIT InnoEnergy) ile bağlayıcı bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

EIT InnoEnergy, tüm pil değer zinciri boyunca inovasyonu ve ticarileştirmeyi hızlandırmak da dahil olmak üzere Avrupa Birliği’nde sürdürülebilir enerji için bir inovasyon motorudur. EIT InnoEnergy, Avrupa Birliği’nin bir organı olan Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) tarafından desteklenmektedir. Avrupa Komisyonu EBA’yı Ekim 2017’de kurmuştur.

EBA, Avrupa Komisyonu, Avrupa Yatırım Bankası ve otomobil üreticileri, pil ve katot üreticileri gibi başlıca AB endüstri paydaşlarını içermektedir. EIT InnoEnergy, Avrupa Pil Birliği’nin “EBA250” adı verilen endüstriyel geliştirme programını yönetmektedir. EBA250, madencilikten geri dönüşüme kadar 250’den fazla sanayi ve inovasyon aktörünü güçlü ve rekabetçi bir Avrupa akü endüstrisi inşa etmek için ortak amacı olan proje odaklı bir topluluktur. Anlaşma uyarınca, EIT InnoEnergy ekosistemini ve önemli kaynaklarını Vulcan’ın Sıfır Karbon LityumTM Projesini başlatmak için paylaşacak.

Vulcan için herhangi bir ön maliyetin olmayacağı anlaşma ile InnoEnergy, kaynaklarını ve ağını, geçerli AB, ulusal veya bölgesel hibe programlarının kullanımı, proje finansmanı ve kalkınma bankalarının kullanımı ve Avrupa lityum mükellefleri ile ilişkilerin yönlendirilmesi de dahil olmak üzere Vulcan’a proje finansmanı sağlamada yardımcı olacak. EIT InnoEnergy aynı zamanda Almanya’da faaliyet göstermesi için gerekli lisansların ve projenin toplumsal / çevresel kabulüne ilişkin hizmetlerin ve kilit personelin işe alınmasına yardımcı olacak. Başarılı bir proje inşaatı başlaması bekleniyor ve gerekirse Vulcan hissedar onayına tabi olarak EIT InnoEnergy, lisanslama ve çevre onayları yardımı için Vulcan’da hisse bazlı bir başarı ücreti almaya hak kazanacak.

EIT InnoEnergy CEO’su Diego Pavia şunları paylaştı: “Sıfır Karbon LityumTM Projesi ile Energy Resources, hızla büyüyen Avrupa pil endüstrisi için lityum arzının sağlanmasına önemli ölçüde katkıda bulunacaktır. Dahası, lityumun nötr karbon üretimi nedeniyle, proje Avrupa’nın Yeşil Anlaşma hedefleriyle tamamen uyumlu olacak.”

Vulcan Genel Müdürü Dr. Francis Wedin ise konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Bu, Vulcan ve Sıfır Karbon LityumTM Projemiz için önemli bir kilometre taşıdır. Önemli kaynaklara sahip saygın bir AB organıyla bu ortaklık, AB ve ulusal hibe programları dahil olmak üzere fonların kilidini açmaya yardımcı olarak Projemizi ilerletecektir. Bu aynı zamanda, anlaşmaların güvence altına alınması, bankalarla daha fazla yatırım yapılması ve başarılı izinlere yardımcı olmak için yerel paydaşlarla birlikte çalışma çabalarımızı destekleyecektir. Vulcan yolculuğuna katılmak ve AB pil pazarına 2023’ten itibaren Sıfır Karbon LityumTM ürünleri sağlamak için ortak hedefimizi gerçekleştirmek isteyen EIT InnoEnergy ile verimli ve güçlü bir ilişki bekliyoruz.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy