Haberler

Web Semineri – CO2’nin taşlaştırılması, İzlanda’daki Carbfix’in hikayesi

IGC Web Semineri, CarbFix, 12 Haziran 2020
Cannur Bozkurt 11 Haz 2020

IGC etkinliklerinin bir sonraki web seminerinde, İzlandalı şirket Carbfix'in CEO'su Dr Edda Sif Pind Aradóttir, şirketin İzlanda'daki jeotermal enerji operasyonlarında CO2'nin taşlaştırılma sürecine ilişkin görüşlerini paylaşacak.

İzlandalı şirket Carbfix’in, İzlanda’nın Hellisheidi jeotermal enerji santralinde karbon depolaması konusundaki çalışmaları büyük ilgi gördü.

2006 yılında bir araştırma projesi ardından hayata geçirilen pilot projenin başarısı ile hayat bulan çalışma, artık emisyon üreten noktalaran veya atmosferden CO2 yakalayarak, CO2 yüklü suları jeolojik oluşumlara enjekte ediyor.

Pilot enjeksiyonların başarısının ardından proje, Hellisheidi jeotermal enerji santralinde endüstriyel boyutta ölçeklendirildi ve Haziran 2014’ten bu yana Hellisheidi Jeotermal Enerji Santralinin faaliyetinin ayrılmaz bir parçası oldu. Mevcut yakalama kapasitesinde yaklaşık 1/CO2’nin üçte biri (yılda yaklaşık 10.000 ton CO2) ve tesisten çıkan H2S emisyonlarının yaklaşık 3/4’ü (yaklaşık 6.000 ton H2S) yeniden enjekte edilmektedir.

12 Haziran 2020 tarihinde saat 14: 00’te düzenlenecek web seminerinde, şirketin CEO’su Dr. Edda Sif Pind Aradóttir, şirketini ve Carbfix, CO2’nin taşlaştırılması sürecini tanıtacak.

Kayıt işleminizi buradan gerçekleştirebilirsiniz: www.igc.events/en/webinar.

Kaynak: ThinkGeoEnergy