Haberler

Web semineri- İskoçya’da HotScot / jeotermal maden suyu araştırması, 14 Eylül 2020

Glasgow'un güneyinde, İskoçya / İngiltere (kaynak: flickr / stressedtechy, creative commons)
Cannur Bozkurt 11 Eyl 2020

14 Eylül’de yapılacak web seminerinde, İskoçya'da en az üç yeni maden suyu jeotermal ısıtma / soğutma / termal enerji depolama sahası geliştirmeyi amaçlayan HotScot projesi tartışılacak.

İskoç Hükümeti’nin ekonomik kalkınmayı, girişimciliği, yeniliği ve iş dünyasına yatırımı teşvik eden, departman dışı bir kamu kuruluşu olan Scottish Enterprise, HotScot projesini tanıtan bir web semineri düzenliyor.

Saat ve tarih: Pzt, 14 Eylül 2020 09:00 – 10:00 UTC (12:00 – 13:00 Türkiye saati)

Bu web semineri, Strength in Places (Yerinde Güçlendirme) finansmanı için HotScot teklifine genel bir bakış sağlayacaktır.

Strathclyde Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, İskoçya’daki kullanılmayan, su basmış kömür madenlerinde bulunan jeotermal enerjiden yararlanma planları geliştirmek için erken aşama fonu kazandılar.

HotScot projesi, Birleşik Krallık’taki Araştırma ve İnovasyon (UKRI) Yerinde Güçlendirme Fonu tarafından önemli bir ekonomik büyümeye yol açabilecek tam aşamalı bir teklif geliştirmek için seçilen 17 kısa listeye alınmış sunumdan biridir.

Projenin arkasındaki konsorsiyum tekliflerini 2020’nin sonlarında UKRI’ye sunacak. Başarılı olursa, HotScot konsorsiyumu, Merkezi Kemer’de en az üç yeni maden suyu jeotermal ısıtma / soğutma / termal enerji depolama sahası geliştirecek.

Konsorsiyum, teknolojilerin risklerini ortadan kaldırmak için araştırma ve geliştirme sağlayacak ve İskoç endüstrisini Central Belt’ta ve küresel olarak bu tür siteler inşa etmek için destekleyecek.

16 milyon GBP araştırma ve yenilik faaliyetleri ile birlikte projelere yapılan 21 milyon GBP’lik yatırım, özel sektör yatırımcılarına topluluklar ve işletmeler için düşük maliyetli, düşük emisyonlu ısıtma, soğutma ve ısı depolamasının ticari potansiyelini gösterecektir.

İskoçya genelinde maden suyu jeotermalinin geliştirilmesi, 303 milyon GBP’ye eşdeğer ekonomik büyüme ve yaklaşık 9.800 iş sağlayabilir.

Konsorsiyum İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Profesör Zoe Shipton tarafından, Glasgow, Heriot-Watt ve Stirling üniversiteleri, British Geological Survey, Coal Authority, Community Energy Scotland, ENGIE, Envirocentre, Ramboll, Scottish Enterprise, SSE Enterprise, Synaptec, Synergie Environ ve TownRock Energy katılımları ile yönetiliyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy