Haberler

Web Semineri – Jeotermal Risk Değerlendirme ve Risk Azaltma Araçları, 26 Şubat 2019

GEORISK projesi websitesi ekran görüntüsü
Cannur Bozkurt 19 Şub 2019

Jeotermal proje gelişimi bazı riskli bileşenlerle karşı karşıya kaldığından, GeoRisk projesi, jeotermal risk değerlendirmesi ve risk azaltma araçlarını inceliyor. 26 Şubat 2019’da gerçekleşecek web semineri, paydaş danışmanlığı ve erken sonuçlar hakkında ayrıntılı bilgi verecek.

Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC), GEORISK projesi için “Jeotermal risk değerlendirmesi ve risk azaltma araçları: paydaşlarla istişare ve erken sonuçların sunumu” konulu bir webinar gerçekleştirecek.

Tarih: Salı 26.02.2019

Zaman: 11:00 – 12:00 CET

Jeotermal projeler, en önemlisi kaynak riski olan riskli bileşenlerle karşı karşıyadır. Konu her ne kadar özünde derin jeotermal projeleri ilgilendirmekte ise de, bazı sığ jeotermal açık sistemler de bu proje kategorisine dahil edilebilir. Kaynak riski şunları içerir:

  • Sondaj sonrasında ekonomik olarak sürdürülebilir bir jeotermal kaynak bulamama (kısa vadeli) riski;
  • Doğal olarak tükenmekte olan jeotermal kaynağın (uzun vadeli) riski, kaynağın değerlendirilmesini ekonomik olarak kârsız hale getirmektedir. İlk sondaj jeotermal rezervuar içine açılana kadar, geliştiriciler planlanan jeotermal elektriğin veya sıcak su projesinin tam parametrelerinden (sıcaklık ve akış hızı) emin olamazlar.

Sondaj yapıldıktan sonra, veriler ve ölçümler kaynak riskini azaltır ve dış sermayeyi çekmeyi mümkün kılar.

GEORISK projesi, tüm Avrupa’da risk sigortası programları oluşturmak için çalışacaktır. Bu programlar 6 Avrupa ülkesinde jeotermal kaynak riskinin azaltılmasındaki etkinliğini kanıtlamıştır. Sektörün piyasa vadesine göre bir risk azaltma planının tasarlanması gerektiği açıkça görülmektedir.

Duyurulan web semineri, Ekim 2018’den itibaren risk ölçümü için teknik bir temel olarak hizmet vermek üzere bir risk kaydı ve risk değerlendirme aracı hazırlamak ve bu tür sigorta planlarını oluşturmak için risk azaltma araçları önermek üzere çalışan GEORISK projesinin ön sonuçlarını sunacaktır.

Web semineri, katılımcıların projenin metodolojisi hakkında kendi bakış açılarını veya yorumlarını verebilecekleri girdi ve sorulara açık olacaktır.

Web seminerine buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy