Haberler

Web semineri kaydı – Utah FORGE, 21. yüzyılda Jeotermal, geleneksel kaynaklar

Jeotermal Kaynaklara Genel Bakış (Moore ve Simmons, 2013 - sunum ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 31 Ağu 2020

Utah Üniversitesi'nden Stuart Simmons tarafından hazırlanan web semineri sunumu, geleneksel jeotermal kaynakların özelliklerine ve bunların nerelerde kullanıldığı ve geliştirildiği hakkında genel bir bakış paylaşıyor.

Utah FORGE Projesi tarafından paylaşılan çevrimiçi bir sunumda, Utah Üniversitesi EGI’den S. Simmons, jeotermal enerjinin jeolojik ve mühendislik özelliklerini tanıtarak, nasıl ve nerede geliştirildiğini ve kullanıldığını gösteriyor. Sunum yaklaşık 30 dakika uzunluğundadır.

Jeotermal enerji, hava, iklim ve gün ışığından bağımsız olarak günün her saati mevcut olan bir yenilenebilir enerji türüdür. Dünyanın içinden gelen kullanılabilir ısı içerir ve uzun zamandır kaplıcalar, buhar bacaları ve hidrotermal aktivite ile ilişkilendirilmiştir. Dolayısıyla doğal kaynaklardan gelen sıcak su şeklindeki jeotermal enerji çok uzun süredir banyo yapmak, yemek pişirmek ve ısıtmak için kullanılmaktadır.

Son 100 yılda elektrik üretimi için de kullanılmıştır. Jeoloji, bir kaynağın yerini ve derecesini belirlemede kritik bir rol oynar. Ancak hidrokarbonlar gibi diğer jeoenerji kaynaklarından farklı olarak depolanamaz ve taşınamaz.

Bu sunum, jeotermal kaynaklara giriş niteliğindedir. Enerji kaynakları, jeoloji ve / veya mühendislik disiplinlerine ilgi duyan bir kitleye yöneliktir. Öncelikli amacı, jeotermal enerjinin nerede ve nasıl kullanıldığını tanımlamaktır. Diğer bir amaç ise, ısı transferi, entalpi ve güçle ilgili temel kavramları tanıtmaktır.

Web seminerini takip etmek için sunum dersine sunucunun notlarıyla birlikte BURADAN ulaşabilirsiniz.

Yalnızca bildiriler içeren bir sürüm için sunuyu BURADAN açabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy