Haberler

Web semineri – Strazburg’da son depremler, ilk öğrenilen dersler, 18 Aralık 2020

Web semineri duyurusu
Cannur Bozkurt 16 Ara 2020

Fransa'nın Vendenheim kenti jeotermal projesinde sismik olaylar, mevcut faaliyetlerin durmasına ve medyanın yoğun ilgisine neden oldu. Olanları ve etkisini ele almak için, 18 Aralık 2020'de EOST ve Strasbourg CNRS'den Prof. Schmittbuhl ile gerçekleşecek web seminerine katılabilirsiniz.

Kasım 2019’da Fransa’nın Alsas kenti Vendenheim’daki jeotermal projesinde Richter ölçeğine göre yaklaşık 3,1 büyüklüğünde gerçekleşen sismik olayların ardından, yerel makamlar araştırmak için izleyici testleri sipariş etti.

Ancak bu testlerin, Strazburg’un kuzeyindeki La Wantzenau’da 1,1 ila 2,8 büyüklüğünde sismik olaylara neden olduğu söylendi ve izleyici testleri hemen durduruldu. Ancak sözde “güvenlik sirkülasyonu” devam etti. Yine de yeraltı dinlenmedi. 4 Aralık 2020 Cuma günü, Almanya sınırındaki Ortenau’ya kadar 3,5 büyüklüğünde bir sismik olay hissedildi, ardından 2,7 büyüklüğünde başka bir sarsıntı yaşandı. Binalara veya kişilere zarar gelmedi.

Doğal olarak bu haber, Fransa’da ve ötesinde pek çok spekülasyona neden oldu ve sansasyonel medyada yer aldı. IGC.events, bu olayları çevreleyen bazı kapsam ve tartışmaları ele almak için, 18 Aralık 2020 Cuma günü EOST – École et Observatoire des Sciences de la Terre – Université de Strasbourg et CNRS’den Prof. Jean Schmittbuhl ile bir web semineri düzenliyor.

Prof. Schmittbuhl, Yukarı Ren Vadisi’ndeki jeomekanik ve sismoloji konusunda derin bir bilgiye sahiptir. Projede ve Vendenheim’ın alt yüzeyinde neler olduğu hakkında bilgi verecek.

Güncel ve ilgi çekici bir konuya sahip olan bu web seminerine buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy