Haberler

Yatırım şirketi ECP, yenilenebilir enerji şirketi Terra-Gen’i satın aldı

Beowave jeotermal tesisi, Terra-Gen, Nevada (kaynak: Jeotermal Enerji için Büyük Havza Merkezi)
Merve Uytun 8 Nis 2021

Yatırım şirketi ECP, Nevada'da jeotermal varlıklara sahip bir yenilenebilir enerji geliştiricisi ve işletmecisi olan Terra-Gen'in kalan % 50 hissesinin satın alımını gerçekleştirdi.

Enerji geçişi ve karbondan arındırma altyapı varlıklarına yatırım yapan bir yatırım şirketi olan ECP, 1,2 milyar dolarlık sermaye taahhütleri ile ilk Devam Fonu’nu başarıyla tamamladığını ve fonun ECP’nin üçüncü fonunun elinde kalan % 50’lik faizin daha sonra satın alınmasının gerçekleştirildiğini duyurdu. ECP III, önde gelen bir yenilenebilir enerji geliştiricisi ve operatörü olan Terra-Gen’de. ECP daha önce Şirket’in % 50 hissesini Sentier Yatırımcılarına satmıştı. İşlem, Terra-Gen’in bir sonraki büyüme aşamasını desteklemek için ek sermaye sağlarken, ECP III’ün Şirketteki orijinal yatırımından tamamen çıkmasına olanak tanıyacak.

ECP III, Terra-Gen’i ilk olarak 2015 yılında, stratejik olarak konumlandırılmış California yenilenebilir varlıklarından oluşan bir portföy satın almak ve çeşitli zorlu geliştirme fırsatlarından yararlanmak için deneyimli bir yönetim ekibiyle ortaklık kurarak satın aldı. ECP’nin ilk yatırımından bu yana Şirket, yenilenebilir varlıklardan oluşan portföyünü ikiye katladı ve rüzgâr, güneş ve pil depolama projelerini Kaliforniya ve çok sayıda önemli yerel pazarda genişletti. Terra-Gen şu anda 1.600 MW’tan fazla tesis işletiyor ve Kuzey Amerika’daki türünün en büyük projesi olan Edwards Sanborn solar + depolama projesi de dahil olmak üzere gelişmiş geliştirme aşamasındaki 3.000 MW’tan fazla projeye sahip.

Terr-Gen, Nevada’da 67 MW Dixie Valley jeotermal santrali (2 ünite) ve 17,7 MW (2 ünite) Beowave jeotermal santrali olmak üzere iki jeotermal enerji santrali işletmektedir.

“ABD’deki yenilenebilir varlıkların en büyük sahiplerinden biri olarak ECP, bir sonraki büyüme aşamasına geçerken ve gelişmiş kısa vadeli kalkınma fırsatlarından oluşan güçlü bir boru hattını yürütürken Terra-Gen ile ortaklığını sürdürmekten heyecan duyuyor” dedi. ECP’nin ortağı Schuyler Coppedge, sözlerine şöyle devam etti: “Terra-Gen’in özellikle rüzgar ve depolama varlıklarının, enerji geçişini kolaylaştırmak ve Kaliforniya’nın yenilenebilir ve karbondan arındırma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için kritik kaynaklar olarak hizmet edeceğine inanıyoruz.”

Devam Fonu’nun önde gelen LP’si Blackstone Strategic Partners’tır ve güçlü çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim özelliklerine sahip lider, Kaliforniya odaklı bir yenilenebilir enerji platformuna yatırım yapmak isteyen mevcut ECP III sınırlı ortakları da dahil olmak üzere çeşitli küresel yatırımcıları içeriyor.

PJT Partners, Devam Fonu işleminde mali danışman olarak görev yaptı. Latham & Watkins LLP, Terra-Gen’in satışı ve Devam Fonu’nun oluşturulması konusunda ECP’ye hukuk müşaviri olarak hizmet etti. Citi, Terra-Gen’in satışında baş finans danışmanı olarak görev yaptı.

Kaynak : ThinkGeoEnergy