Haberler

Yemek pişirirken jeotermal enerjiyi kullanmak – dünyanın dört bir yanından örnekler

Jeotermal çavdar ekmeği, İzlanda (kaynak: tourdesk.is)
Cannur Bozkurt 9 Kas 2020

Jeotermal enerjinin yemek pişirmek için kullanıldığı dünyanın dört bir yanından örnekler var. Çoğu zaman turistik bir cazibe olan bu durum, birçok kültürde günlük yaşamın bir unsuru olmuştur. Ancak tavuğunuzu Yellowstone’nun kaynaklarında pişirmek iyi bir fikir olmayabilir.

Yıllar geçtikçe, jeotermal sıcak su kaynaklarını yemek pişirmek için kullanmak yolunda çeşitli yaklaşımlar öğrendik. Dünyanın dört bir yanından birçok farklı örnek var. ABD’deki Yellowstone Ulusal Parkı’ndaki jeotermal kaynaklarda tavuk pişirmeye çalışırken yakalanan bir adamın hikayesine rastladığımızda ise, bildiğimiz jeotermal pişirme örneklerinden birkaçını paylaşmanın tam zamanı diye düşündük.

Netflix’te gösterilen yakın tarihli bir yapıt, İzlanda’da ekmek pişirmek için sıcak kaynağın nasıl kullanıldığını anlatıyor: “Zac Efron ile Aşağı Dünya: 1. bölüm, İzlanda“.

Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’nda, Rotorua yakınlarındaki bir Maori köyünde insanlar jeotermal kaynaklarda mısır pişiriyor:

Tayland’ın kuzeyinde, Chiang Mai ve Chiang Rai arasındaki yolda insanlar bir jeotermal kaynakta yumurta pişirmek için mola veriyorlar:

Portekiz’in bir ada grubu olan Azorlarda da, jeotermal kaynak yemek pişirmek için kullanılıyor:

Lanzarote / İspanya’da, El Diablo restoranı jeotermal barbeküsü ile oldukça ünlü:

Yellowstone’un West Thumb bölgesinde, jeotermal kaynakta, yeni yakalanmış alabalık pişiren insanların hikayeleri var:

Ancak şimdi Yellowstone Ulusal Parkı’ndan gelen ilginç habere dönelim. Idaho’dan bir adama, jeotermal kaynakta tavuk pişirmeye teşebbüs ettiği için parkı ziyaret etmesine iki yıl süreyle yasak getirildi.

“East Idaho News’e göre, 7 Ağustos Cuma günü parkın sınırsız termal alanında tencere taşıyan yürüyüşçülere uyarıda bulunan bekçi, bir bez çuvalın içinde pişirilen iki tavuk buldu.” (People.com‘da haberlerin tamamına ulaşabilirsiniz, hikayeyi paylaştığı için Taylor’a teşekkürler)

… Ve HAYIR HAYIR, aktif bir yanardağda şekerleme yapmamalısınız:

Kaynak: ThinkGeoEnergy