Haberler

Yeni Zelanda 3D modelleme yazılımı Meksika’da jeotermal aramacılığı gelişimine yardımcı olacak

Leapfrog jeotermal modelleme örneği (kaynak: Leapfrog broşür ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 23 Tem 2018

Yeni Zelanda merkezli Seequent Yazılım firması, Meksika'nın jeotermal kaynaklarını geliştirmesine yardımcı olması için 3D modelleme yazılımının kullanılmasına yönelik bilgi verdi.

Yeni Zelanda 3D modelleme yazılımı Meksika’da jeotermal aramacılığı gelişimine yardımcı olacak

Yeni Zelanda merkezli Seequent Yazılım firması, Meksika’nın jeotermal kaynaklarını geliştirmesine yardımcı olması için 3D modelleme yazılımının kullanılmasına yönelik bilgi verdi.

Çok iyi bir jeotermal kaynak hacmine sahip olan Meksika beklenen kapasite gelişimini son yıllarda sağlayamadı. Bu durum için bir çok sebep olsada en önemlisi geliştirme yatırımının pahalı olması.
Shaun Maloney, Seequent firmasının Yönetim Kurulu Başkanı “Yerin altında bir enerji kaynağınız var sürekli akışta olan, fakat yanlış yere bir sondaj yaptığınızda 10 milyon dolar kaybediyorsunuz dedi.
Meksika da jeotermal saha arama çalışmalarının yüksek olması, uygulamaya konulan reformlara rağmen Meksika’nın enerji kapasitesini geliştirmesine engel oldu. 2014 yılında ülke jeotermalden elektrik üretme kapasitesinde Amerika, Filipinler ve Endonezya nın hemen altında 4. sıradayken, 2017 yılında Türkiye’nin ( 3 yıl öncesine kadar ilk 10 a girmeyen) ve Yeni Zelanda’dan sonra listede yer aldı.

Jeremy O’Brien, Seeguent şirketinin jeotermal enerji İş Geliştirme Direktörü, Meksika da jeotermal sektörünün gelişimine etki eden yüksek maliyet yanında bilgi eksikliği de büyük bir faktör dedi. Meksika’nın büyük bir eksikliğinin arama çalışmalarının sonuçlarının yatırımcı şirketlere yeterince yansıtılmıyor olmasıdır dedi. Hali hazırda büyük jeotermal şirketlerle çalıştıklarını ve Meksika ya yeni jeotermal sahalar kazandırmak üzerine çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Jeremy O’Brien, Seequent in rolünün arama yapan şirketlere yerin altını göstermek olduğunu böylece şirketlerin arama risklerinin düşürüldüğünü ve daha isabetli yatırımlar yapabildiklerini belirtti. Seequent şirketi 3D (3 boyutlu) bir jeolojik modelleme yazılımı LEAPFROG un içerisinde bulunan “yüzeylerin” hızlı ve otomatik oluşumunu doğrudan jeolojik verilerden sağlayan öncü bir algoritma ile bu desteği verebildiklerini belirtti. Böylece yerin altında gerçek manada katman katman görebiliyorsunuz. Seequent dünya üzerinde jeoetermal aramacılığında yüzde 40 oranında kullanılan bir program, bu yüzdeye Latin Amerika ülkeleri de dahildir. Fakat Meksika da Seequent en fazla maden aramacılığı yapan şirketler tarafından kullanılmaktadır.

Seequent Meksika da Ulusal Elektrik Komisyonu (CFE), Azure, Peñoles, Fresnillo, AngloGold Ashanti, Cobre del Mayo, Mining Negotiation Santa Maria de la Paz ve Anexas, Leagold Mining, Mining Media Luna, Camargo Mine ve AliGold şirketleri ile çalışmaktadır.

Kaynak: thinkgeoenergy.com