Haberler

Yeni Zelanda Afrika Jeotermal Tesisi jeotermale ilişkin GDC ile ortaklık kuracak

GDC teknisyeni Gideon Yator ve Yeni Zelanda Afrika Jeotermal Tesis'den Peter R. Barnett GDC laboratuvarlarında (kaynak: GDC)
Cannur Bozkurt 16 Tem 2019

Yeni Zelanda Afrika Jeotermal Tesisi (NZ-AGF), Kenya'nın Jeotermal Kalkınma Şirketi (GDC) ile kapasite geliştirme ve kaynak yönetimi konularında bir ortaklık yapmayı planlamakta.

Yeni Zelanda’nın önemli bir jeotermal tesisi olan Yeni Zelanda Afrika Jeotermal Tesisi (NZ-AGF), jeotermal geliştirme, buhar alanı geliştirme ve kaynak yönetimindeki teknik kapasiteyi artırmak için GDC (Kenya’nın Jeotermal Kalkınma Şirketi) ile işbirliği yapmanın yollarını araştırıyor.

NZ-AGF, ülkenin engin jeotermal kaynaklarını geliştirme arayışını desteklemek amacıyla finansal hibenin sağlanmasında GDC ile görüşmelerde bulunuyor. Tesis, duyarlı, esnek teknik yardım ve kapasite geliştirme hizmetleri sunmakta ve jeotermal kaynakların geliştirilmesi, yönetilmesi, riskten arındırılması ve yatırımların güvenli bir şekilde finanse edilmesi konusundaki gelişmenin önündeki engelleri azaltmayı amaçlamaktadır.

Menengai Jeotermal Projesi gezisi sırasında 11 Temmuz 2019 Perşembe günü konuşan yetkililerden biri olan Bay Markos Melaku, Tesis’in jeotermalde engin teknik deneyime sahip olduğunu ve kapasite geliştirme konusunda GDC ile işbirliği yapmak istediğini söyledi.

Aynı düşünceleri paylaşan Ekip Lideri ve Proje Müdürü Bay Peter R. Barnett de “Jeotermal enerjinin gelişiminde GDC’ye teknik yardım sunmak istiyoruz” diyerek eşlik etti.

NZ-AGF, Haziran 2017’de Addis Ababa, Etiyopya’daki Afrika Birliği Genel Merkezi’nde imzalanan Yeni Zelanda ve Afrika Birliği Komisyonu Ortaklık Düzenlemesi kapsamında uygulanmaktadır.

Tesis için hedef ülkeler, özellikle jeotermal potansiyele sahip ve Jeotermal Risk Azaltma Tesisi fonu için uygun olan, özellikle Kenya, Etiyopya, Ruanda, Tanzanya, Zambiya, Uganda, Eritre, Cibuti, Komor, Burundi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi Doğu ve Güney Afrika ülkelerdir. Tesisin genel amacı, jeotermal enerji kaynaklarının kullanımı ile Doğu Afrika ülkelerindeki ekonomik, güvenilir ve temiz enerjiye erişimi genişletmektir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy