Haberler

Yeni Zelanda araştırmacıları, sönmüş bir volkandan jeotermal enerji sağlama yollarını araştırıyor

Christchurch yakınlarında yanardağdan oluşan yarımada, Akaroa, Güney Ada, NZ yakınında (kaynak: flickr / denisbin, creative commons)
Cannur Bozkurt 4 Ara 2020

Yeni Zelanda'nın Güney Adası'ndaki Otago Üniversitesi Jeoloji Bölümü'nden bilim insanları, ısı üretimi için sönmüş bir yanardağın altından jeotermal enerji türetmenin fizibilitesini araştırıyor.

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın Güneydoğu bölgesindeki Otago Üniversitesi’ndeki Jeolog Bölümü’nün bilim insanlarından oluşan bir ekip, sönmüş bir yanardağdaki jeotermal enerjiyi kullanma potansiyelini araştırıyor.

Bugüne kadar, binaları ısıtmak ve endüstriyel kullanım için önemli miktarda fosil yakıt kullanılıyor. Bu nedenle Otago Unvirsity’den Dr. Mike Palin, jeotermal enerjinin bu talebin bir kısmını karşılayabileceğinden umutlu.

Bilim insanları, 11 milyon yıllık bir volkanın içine yaklaşık 500 metre kadar iki arama kuyusu açmayı araştırıyorlar. Uzun süre önce sönmüş yanardağlardan kalan ısının, jeotermal bir ısı kaynağı olarak kullanılıp kullanılamayacağını keşfetmek istiyorlar. Otago Daily Times’da yer averilen habere göre bilim insanları, bölgenin volkanik geçmişinden kalan şimdi katılaşmış magma odasından kalan ısıyı izlemek için tortul kaya kaplamasının altını delmeyi umuyorlar.

Sondajın sonuçları başarılı olursa, enerji kuyulardan içeriye su pompalanmasını ve ısınan suyun yüzeye geri döndürülmesini gören bir döngü konseptiyle elde edilebilir. Bunun için daha derin sondaj da gerekebilir.

Üniversitenin ekibi, NZ İş, İnovasyon ve İstihdam Bakanlığı’nın akıllı fikirler programı aracılığıyla fon arayacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy