Haberler

Yeni Zelanda, Kawerau’da jeotermal ile kağıt mendil üretimi

Endüstriyel ortaklarla birlikte Kawerau jeotermal kompleksi, Yeni Zelanda (kaynak: NTGA)
Merve Uytun 13 Kas 2021

Essity kağıt mendil üretim tesisi ısı kaynaklarını doğal gazdan jeotermal'e dönüştürerek, yılda 6400 ton karbon salımını azaltabilir.

Yeni Zelanda, Kawerau’daki Essity‘nin tuvalet ve kağıt mendil üretim tesisi, şirketin karbon emisyonlarını azaltma taahhüdünün bir parçası olarak ısı kaynaklarını doğal gazdan jeotermal’e dönüştürecek. Jeotermal buhar, yerel iwi ve Ngati Tuwharetoa Jeotermal Varlıklar ile ortaklık yoluyla yerel olarak tedarik edilecektir.

Essity’nin Kawerau sahası 65 yıldır çalışıyor ve Purex, Sorbent, Handle ve TORK dahil olmak üzere popüler kağıt mendil ve tuvalet kağıdı markaları üretmiştir. Yılda 50.000 tonun üzerinde kağıt ürünü üretiyorlar.

Geçiş projesinin toplam maliyeti 15.5 milyon dolar. 1.65 milyon $, Karbonsuzlaştırma Endüstrisine Devlet Yatırımı girişimi (GID) fonu tarafından finanse edilecek. Bu fon, ekonomiyi canlandırıp istihdam yaratırken proses ısısının karbondan arındırılmasını hızlandırmak için hükümet ve özel sektör arasındaki bir ortaklıktan geliyor.

Finansman, şu anda doğal gazla ısıtılan makine kurutma davlumbazlarının yeniden tasarımına ve kurulumuna gidecek. Jeotermal buharla çalışan yeni kurutma davlumbazları ile Essity, yılda en az 6400 ton karbon emisyonu azalması bekliyor. Tedarik Genel Müdürü Paul Honey’e göre yeni ekipman, sürdürülebilirlik avantajının yanı sıra ürün kalitesini ve güvenliğini de artıracak.

Kurulum çalışmalarının 2023 yılının ilk yarısında başlaması ve aynı yılın Eylül ayına kadar devam etmesi bekleniyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy