Haberler

Yeni Zelanda ve Doğu Karayip Devletleri jeotermalin doğrudan kullanım fırsatlarını araştırıyor

La Soufriere, St. Vincent, Karayipler'deki sahada sondaj kulesi (kaynak: Stv Online)
Cannur Bozkurt 17 Eyl 2020

Yeni Zelanda ve Doğu Karayip Devletleri Organizasyonu (OECS), OECS ülkelerinde elektrik üretimi dışında jeotermal enerjinin doğrudan kullanımına yönelik olası fırsatları araştırmak için birlikte çalışacak.

Yeni Zelanda Hükümeti ve Doğu Karayip Devletleri Organizasyonu (OECS) Komisyonu, yakın zamanda jeotermal enerji geliştirme alanını dahil etmek için çevresel sürdürülebilirlik konusundaki işbirliğini güçlendirdi. Yeni Zelanda ve OECS Komisyonu, OECS ülkelerinde elektrik üretimi dışında jeotermal enerjinin doğrudan kullanımına yönelik olası fırsatlar hakkında bir çalışma sunmak için ortak olacak.

Dünya çapında, jeotermal enerjinin termal amaçlı başarılı kullanımı endüstriyel, tarım, su ürünleri ve turizm sektörlerinde mevcut. Bu işbirliği, OECS politika yapıcıları için geliştirme fırsatları hakkında bir kaynak sağlamayı, pilot projeleri kavramsallaştırmayı ve ilerletmek için gerekli kaynakları belirlemeyi amaçlayacak.

Yeni Zelanda Yüksek Komiseri Ekselansları Anton Ojala işbirliğine yönelik şöyle konuştu: “Yeni Zelanda, bir kez daha OECS Komisyonu ile çalışmaktan mutluluk duyuyor. Yeni Zelanda, 2014 yılından beri Karayip Hükümetleri ile yenilenebilir enerji projelerini ilerletmek için çalışıyor. Jeotermal, bu enerji kaynağıyla olan uzun geçmişimize bakıldığında bizim için özel bir uzmanlık alanıdır. Tarımsal mahsulün kurutulması, endüstriyel işleme ve hatta kaplıcalarımızda banyo ve yüzme gibi balneolojik kullanımlar için kullanılan enerjiyi kullandık.”

Ojala, sözlerine şöyle devam etti: “Jeotermal enerji, OECS ülkelerinde enerji maliyetlerini düşürme ve ithal fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltma, doğrudan yenilikçi, çevre dostu çözümler ve ürünler sunarken aynı zamanda sera gazı emisyonlarını da azaltma potansiyeline sahiptir. Bu ortak faaliyetten güçlü pratik sonuçlar bekliyorum.”

OECS Genel Müdürü Dr. Didacus Jules, Yeni Zelanda Hükümeti ile jeotermal enerjinin doğrudan kullanımına odaklanan bu son ortaklığı memnuniyetle karşıladığını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Jeotermal enerji, ekonomik kalkınma, dayanıklılık ve sürdürülebilir enerjiyi ilerletmede bölge için bir öncelik olmaya devam ediyor. Jeotermal enerjinin doğrudan kullanımına yönelik bu işbirliği, enerji sektörünün turizm ve tarım gibi bölge için diğer önemli üretim alanlarını nasıl artırabileceğini araştırıyor. Bu çalışma, sürdürülebilir enerji için yenilikçi sinerji ve ortaklıklar geliştirmeyi amaçlayan OECS Komisyonu’nun enerji stratejisiyle yakından uyumludur.”

OECS Komisyonu yakın zamanda Yeni Zelanda ile iklim ve afet direncini ele alan bir dizi başarılı toplum temelli müdahale üzerinde işbirliği yaptı.

OECS üye devletleri şunlardır: Antigua ve Barbuda, Commonwealth of Dominica, Grenada, Montserrat, The Federation of St. Kitts and Nevis, Saint Lucia, St Vincent ve Grenadinler, British Virgin Islands, Anguilla, Martinik ve Guadeloupe. Jeotermal için sondaj yapan eyaletler Dominika, Montserrat (İngiltere bölgesi), Nevis, St. Vincent ve Grenadinler ve Guadeloupe’dir (Fransız bölgesi). Guadeloupe, jeotermal gücü çalışan tek adadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy