Haberler

Yeni Zelanda’da jeotermal silika çıkarma tesisi inşaatı başladı

Yeni Zelanda Wairakei yakınlarında bulunan silika çıkarma tesisi (kaynak: Geo40, önceden Environmentals Limited)
Cannur Bozkurt 16 Eyl 2019

Geo40, Ohaaki jeotermal alanında yapılan başarılı denemenin ardından ilk ticari ölçekli silika çıkarma tesisi inşaatına başladı.

Silika ve diğer değerli mineralleri jeotermal akışkandan çıkaracak olan ilk ticari ölçekli tesiste inşaat resmen başladı.

Geçtiğimiz haftalarda Çarşamba günü yapılan temel atma töreni, Ngati Tahu Tribal Lands Trust tarafından yapılan Karakia’yı içeriyordu. Şirket, Ahu Whenua ortağıyla çalışmaya 12 aylık inşaat döneminde 70 kişiye kadar iş sağlayarak devam edecek.

Geo40 Genel Müdürü John Lea’ya göre, bu ticari tesisin başarısı, Ohaaki sahasında daha da genişlemelerini sağlayacak ve ayrıca teknolojiyi diğer jeotermal sahalara da taşıması umut ediliyor.

Silika çıkartılmasına ek olarak, Geo40 şu anda lityum dahil olmak üzere jeotermal akışkandan diğer mineralleri de çıkarmakta kullanılacak gerekli teknolojiyi geliştirmek için çalışmalar yürütmektedir.

Ön laboratuvar sonuçları umut vericidir ve Ohaaki jeotermal akışkanında bulunan lityumun yüzde 90’ından fazlasının çıkarabilindiğini doğrulamaktadır. Bu teknoloji 2019 yılının sonlarında deneme santralında test edilecektir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy