Haberler

Yeni Zelanda’da Ngawha Jeotermal Enerji Projesi Devam Ediyor

Yapım aşamasında olan Ngawha jeotermal santrali (kaynak: Top Energy)
Cannur Bozkurt 13 Oca 2020

Zelanda'daki Top Energy tarafından Ngawha jeotermal santralinin 28 MW'lık genişletilmesi için inşaat devam ediyor.

Yeni Zelanda’daki Ngawha jeotermal enerji projesi, geliştirici Top Energy’nin Aralık 2019 bülteninde bildirdiği gibi iyi ilerleme kaydediyor. Proje ile şirket, mevcut 20 MW Ngawha jeotermal santralini Haziran 2021’e kadar 53 MW kapasiteye çıkaracak.

İki yıl süren kuyu sondajları ve hafriyat çalışmalarının ardından varlıklar fiziken toprak üstünde görünmeye başladı. Mühendislik işleri, büyük ölçüde oluşturulan tüm iç yollar ve boru hattı güzergâhları ve en son büyük yağmur suyu boru hatlarının yerleştirilmesiyle tamamlandı.

Güç istasyonu yapıları, birincisi hava soğutmalı kondenser (mevcut istasyonlarda görülebilen büyük radyatör ve fan öbeği) olmak üzere, yerden yükselmeye başlıyor. Isı eşanjörleri ve elektrik binaları için temellerin montajı devam etmekte. Daha sonrasında üretim kuyularından güç istasyonuna ve sonra da güç istasyonundan enjeksiyon kuyularına gidecek, yaklaşık 3 km’lik bir mesafe boyunca uzanan, jeotermal sıvı boru hatları kurulmakta. Ngawha trafo merkezindeki inşaat işleri ve Kaikohe’ye iletim hattı için direklerin montajı tamamlanmak üzere. Sahada çalışan 100’den fazla çalışan var.

Önümüzdeki birkaç ay içinde mekanik elektrik istasyonu ve jeotermal akışkan boru hattı ekipmanlarının kurulumunun tam hızıyla devam ettiğini göreceğiz. Trafo merkezindeki elektrik işleri ve iletim hattının telleri yeni yılın başlarında gerçekleşecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy