Haberler

Yeni Zelanda’dan, Kenya’nın jeotermal gelişimine mali destek

GDC'nin Kifaru II teçhizatı, Paka, Baringo-Silali jeotermal projesi, Kenya (kaynak: GDC)
Merve Uytun 7 Nis 2021

Yeni Zelanda, NZ-Afrika Jeotermal Tesisi kapsamında, Kenya'daki jeotermal kalkınmanın teknik yardımı için 692 bin ABD Doları fon sağlıyor.

Yeni Zelanda Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı ile Afrika Birliği Komisyonu arasında Kenya’nın jeotermal gelişimine mali destek konusunda bir anlaşma imzalandı.

Jeotermal Geliştirme Şirketi (GDC) CEO’su Jared Othieno belirttiği üzere; 76 milyon KhS’lik finansman (yaklaşık 692.000 ABD Doları), jeotermal enerji kaynaklarının artan kullanımı yoluyla uygun fiyatlı, güvenilir ve temiz enerjiye erişimi genişletme çabalarına ayrıldı.

Finansman, Yeni Zelanda ve Afrika Birliği Komisyonu arasında, bir ortaklık kapsamında uygulanan Yeni Zelanda – Afrika Jeotermal Tesisi aracılığıyla sağlanmaktadır. NZ AGF, daha önce de bildirdiğimiz gibi, jeotermal gelişimin önündeki engelleri hafifletmeye yardımcı olmak için teknik yardım ve kapasite geliştirme hizmetleri sağlamayı amaçlamaktadır. Jeotermal kaynakların anlaşılmasını ve düzenlenmesini iyileştirmeyi ve jeotermal kalkınma için ilerlemeye, riskleri azaltmaya ve finansmanı güvence altına almaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Othieno, finansal desteğin Kenya’nın Menengai Jeotermal Sahasında jeotermal buhar operasyonlarını üstlenmek için teknik ve yönetim kapasitelerini güçlendireceğini sözlerine ekledi.

Tesisin GDC’ye buhar sahası operasyon yönetimi, jeobilim ve rezervuar yönetimi, uygunluk süreçleri ve sürdürülebilir saha geliştirme alanlarında teknik yardım sağlayacağını söyledi.

Kaynak : ThinkGeoEnergy