Haberler

“Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği” kuruldu

Efeler JES (kaynak: Güriş)
Cannur Bozkurt 13 Tem 2020

Jeotermal dahil yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması ve doğal çevrenin korunması konusunda çalışmalar yapmak amacı ile kurulan YENADER’in başkanlığını Prof. Dr. Kerem Alkin yürütecek.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli ve yaygın kullanımının sağlanması ve ülke ekonomisine katkılarının artırılabilmesi alanlarında faaliyet göstermek amacıyla, kısaca YENADER olarak adlandırılan, Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği kuruldu.

YENADER tarafından yapılan açıklamaya göre derneğin başkanlığını Prof. Dr. Kerem Alkin üstlenirken, başkan yardımcılığını Ali Karaduman, genel sekreterliğini ise Enerji Sistemleri Uzmanı Dr. Füsun Tut Haklıdır yürütecek.

Dernek tarafından yapılan açıklama da YENADER başkanı Alkin, yerli ve milli enerji çalışmalarında son yıllarda büyük atılım gösteren Türkiye’nin başarısını devam ettirebilmesi için yenilenebilir enerji kaynakları alanında çalışmalarını kararlılıkla sürdürmesi gerektiğini belirtti.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının, temiz ve sürdürülebilir olmasının yanı sıra Türkiye’nin ekonomik açıdan kalkınmasına da yardımcı olduğuna işaret eden Alkin, sözlerine şöyle devam etti:

“Bilim insanları ve sektör temsilcilerinin yer aldığı YENADER ile Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin 6’ıncı ve 13’üncü maddesine destek olarak, ülkemizdeki kaynakların kullanımının sosyal, ekonomik ve ekolojik boyutlarının ulusal ve uluslararası düzlemde ele alınmasını öngörmek için beraberlik ortamı oluşturmayı hedefliyoruz. Öte yandan kamuoyunun yanı sıra üniversiteler, araştırma ve geliştirme kuruluşları, bilimsel kurumlar ile diyalog kurularak yenilenebilir enerjinin bilimsel gerekliliği konusunda iş birliği ortamı oluşturacağız.”

Kaynak: Anadolu Ajansı