Haberler

Yenilenebilir kaynaklarından elektrik üreten tesisler için yeni YEKDEM belli oldu

Yeni YEKDEM duyurusu
Cannur Bozkurt 30 Oca 2021

Bugünkü Resmi Gazete yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı çerçevesinde, jeotermal dahil, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesisleri için uygulanacak fiyatlar ve süreler açıklandı.

Sadece jeotermal değil tüm yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim yatırımlarının duraksamasına neden olan teşvik mekanizması belirsizliği noktalandı. Resmi Gazetede bugün yayınlanan duyuru yeni Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasının (YEKDEM) detaylarını içeriyor.

Yeni mekanizmaya göre 01.07.2021 tarihinden 31.12.2025 tarihine dek işletmeye girecek Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) belgeli üretim tesisleri için 54 TL kuruş/kWh alım garantisi 10 yıl süre ile uygulanacak.

Yerli ekipman katkı payına yönelik destek ise 8 TL kuruş/kWh fiyatlandırması üzerinden 5 yıl süre ile sağlanacak:

Yeni YEKDEM’e göre her üç ayda bir kur güncellemesi gerçekleştirilecek. Güncellemeye esas üst sınır, Merkez Bankası tarafından yayınlanan günlük ABD Doları alış kurlarının ortalama değeri kullanılarak hesaplanan “Türk Lirası kuruş/kWh” karşılığından fazla olamayacak. Jeotermal için belirlenen üst sınır ise 8,60 ABD Doları cent/kWh olarak duyuruldu.

Sektörün, açıklanan yeni YEKDEM’e ilişkin görüşlerini, ilerleyen günlerde sizlerle paylaşacağız.

Kaynak: Resmi Gazete