Haberler

YÖK, Doktora Projelerinde jeotermal konulu çalışmalara burs verecek

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) (Kaynak: YÖK web sayfası)
Cannur Bozkurt 12 Oca 2021

YÖK, Doktora Projelerinde verilen burslarda, yeraltı enerji kaynakları yönetimi başlığı altında jeotermali de kapsam içerisine aldı. Yeni kapsam içerisinde deprem çalışmaları, tsunami erken uyarı sistemi, afet ve acil durum yönetimleri de bulunuyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), YÖK 100/2000 Doktora Projesi’ndeki burslar kapsamına, deprem çalışmaları, tsunami erken uyarı sistemleri, afet ve acil durum yönetimi, yeraltı enerji kaynakları yönetimi alanlarının dahil edildiği bildirildi.

Kurum tarafından yapılan açıklamada, YÖK 100/2000 Doktora Projesi’nin “geleceğin Türkiye’si” için Güçlü Nesiller Yetiştirme Projesi başlığı altında, ülkenin küresel alandaki rekabet gücünü artırmayı ve 10 yılda ihtiyaç duyulacak alanlarda geleceğe yatırım yapmayı hedeflediği aktarıldı.

Açıklamada şöyle denildi: “Ülkemizin enerji kaynaklarını etkin kullanabilmesi ve var olan enerji ihtiyacının denizlerde yürütülen çalışmalarla sorunsuz bir şekilde tespit edilebilmesi adına yeraltı enerji kaynakları yönetimi (derin deniz sondajı ve üretim teknikleri, doğal gaz üretim/depolama teknolojileri, jeotermal rezervuar, petrol ve doğal gaz mühendisliğinde yapay zeka ve makine öğrenmesi, deniz ve kara sismik ölçüm teknolojileri dahil), deniz jeolojisi ve jeofiziği (deniz sismolojisi, deniz tabanı deprem ve tsunami gözlem teknolojileri, insansız sualtı araçları dahil) eklenmiştir.”

Yükseköğretim Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlarda doktoralı insan kaynağını yetiştirmeyi hedefleyen, yeni YÖK’ün bir Türkiye projesi olarak kurguladığı YÖK 100/2000 Doktora Projesi’nin 4. yılını doldurduğu ve desteklenen doktora öğrencisi sayısının 5 bini geçtiği belirtildi.

İlk mezunlarını vermeye başlayan projenin, Türkiye’deki 1000 kişi başına düşen doktora mezunu sayısının üst seviyelere çıkması yönünde katkı sağladığı anlatılan açıklamada, ülkenin güncel sorunlarının çözümüne yönelik yetişmiş nitelikli insan kaynağını da yetiştirdiğine işaret edildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı