Haberler

Yozgat’ın Sorgun ilçesi sakinleri jeotermal ısıtmadan memnun

Sorgun Belediyesi tanıtım filmi ekran anlık görüntüsü (kaynak: Sorgun Belediyesi web sayfası)
Cannur Bozkurt 5 Mar 2021

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde kışı jeotermal ile ısınarak geçiren yöre halkı, doğal kaynaklarla uygun maliyetlere ısınmaktan memnun olduklarını belirttiler.

Ortalama olarak yılın 105 gününde sıcaklığın sıfır derecenin altında olduğu Yozgat’ın Sorgun ilçesi, Beğendik Kooperatifi sakinleri, jeotermal ısınma sistemi kullanıyor. Yöre halkı doğal kaynaklarla daha uygun maliyetli ısınmaktan memnun olduklarını belirttiler.

Çok sayıda insanın yaşadığı Kooperatifte, 2007 yılından bu yana jeotermal ısıtma sistemi kullanılıyor. Jeotermal Birim Sorumlusu Oğuz Yakın kuraklığa bağlı olarak kuyularda yaşanan düşüşün sıcaklığa da tesir ettiğine dikkat çekerken, kooperatif sakinleri kısa süreli sorunun ardından ısıtma sisteminin normale döndüğünü söylediler.

İlçede kurulan yeni seraya da oradan sıcak su verdiklerini belirten Oğuz Yakın konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Daha önce kuyularımızdan saniyede 90 litre su çekerken bu günlerde 60 litre saniyeye düştü. Son bir haftadır da yağışların etkisi ile seviye artmaya başladı. Şu an 3 kuyu ile sıcak su veriyoruz. Isıtma sistemimiz metre kare olarak bin 500 konut eş değer kapasitede. Zaten bin 500 konutla kaldı, kaynakları korumak adına da daha üzerine çıkmadık. 90 litre saniyede 80 derece su girerken buraya bizim ısı merkezinden gönderdiğimiz sıcaklık 65 derece oluyor ama debi miktarı düştüğünde ısı merkezinden gönderdiğimiz sıcaklık 58 derecelere düşüyor. Tabi bu 58 dereceye düşünce konuta giden sıcaklık da buna bağlı olarak düşüyor. Biz 59 derecelik ısı merkezinden konutları beslediğimiz uydu ısı merkezlerine gönderiyoruz. Konutlardan uydu ısı merkezine kapalı devre olarak ısıtma yapıyoruz. Doğal olarak kaynaktaki seviye düşerse ısı merkezine gelen su miktarı düşüyor, ısı merkezine düşen su miktarı düşürse uydu ısı merkezlerine gönderdiğimiz sıcaklık düşüyor. Bu sıcaklık düşünce de konutlara yansıyor”.

Kuraklığa bağlı olarak yaşanan enerji düşüşü konusunda bölge halkı ile görüşen Belediye Başkanı Erkut Ekinci, gereksiz gereksiz sarfiyatın önüne geçilmesi ve kaynakların verimli kullanılabilmesi için kalorimetre uygulamasına geçilmesi talimatını verdi.

Şu an 7 – 8 noktada kalorimetre kurulumunu yaptıklarını ve kullanımı gözlemlediklerini belirten Oğuz Yakın, vatandaşın yapacağı tasarrufun işletmeye olumlu olarak yansıyacağını belirtti. Jeotermal kaynağın Sorgun için büyük bir nimet olduğunu hatırlatan Yakın; “Bunu ne kadar uzun süreli kullanabilirsek Sorgun için o kadar faydalı olacaktır,” dedi.

Kooperatif sakinlerinden Mustafa Doğan ise görüşlerini şu sözlerle belirtti: “Yaklaşık 20 yıldır bu gölgede oturuyoruz. Sıcak su ısınmasından çok memnunuz. Bazen arızası oluyor ama uzun sürmüyor. Önceki yıllarda da arıza oluyordu. Ancak kısa süreli arızanın dışında ciddi bir problem yaşamadık. Isınma sistemi bakımından çok rahatız. Köşede oturmama ve mantolama da olmamasına rağmen çok memnunuz. Yalıtım olmamasına rağmen yeteri kadar ısınıyoruz, rahatız.”

Kaynak: Yozgat Çamlık